Başbakan Başdanışmanı Dr. Savaş Şafak Barkçin, "Gücün ahlâkına değil, ahlâkın gücüne talip olalım."

Her alanda büyüyen ve yenilenen üniversitemizde "25. Yıl Etkinlikleri" çerçevesinde düzenlenen bilimsel ve kültürel etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Üniversitemiz Uluslararası Diplomasi ve Avrasya Topluluğu ile Sivil Tolum Kuruluşları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Gelenekten Geleceğe Türkiye ve Dünya" konulu konferans düzenlendi.
Başbakan Başdanışmanı Dr. Savaş. Şafak Barkçin'in konuşmacı olarak katıldığı konferans, 15 Mart 2017 tarihinde Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Özcan Kaplan, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Daire Başkanı Ersoy Arslan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Büyükşehir Kent Konseyi Şube Müdürü Sevil Şekercioğlu, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı. 
Dr. Savaş. Ş. Barkçin, Türkiye ve Dünya konusunda değerlendirmeler yaptığı konuşmasında her şeyin temelinin insan, onu çevreleyen mekân ve zaman olduğunu söyledi. Barkçin, "Kendi mekânımızı, ülkemizi, coğrafyamızı bilmek için dünyaya bakmamız gerekir. Mekân kimlik demektir. Bugün demokrasinin beşiği olan modern ülkeler bile geleneğinden vazgeçmiyor. Bizlerin mekâna bakışı çok değişti. Mekân isimlerinde kendimize yabancılaşıyoruz. Binlerce yıllık tarihimizi bir isimle değiştirip yok ediyoruz. Biz kendimize düşmanız. Mimari bizim ne olduğumuzu gösterir. Mekân bütün ilkeleri yansıtır. 200 yıldır gücümüzü değil kendimizi kaybettik. Türk ve İslam toplumu 200 yıldan bu yana komada. İnsan komadan, yani bilinçsizlik halinden çıkınca önce mekânı, sonra olayları ve zamanı tanımak istiyor "dedi. 
Barkçin, büyük dünya savaşlarının arifesinde olduğumuzu dile getirerek, "Suriye yerel değil, dünya savaş sahnesidir. Hazırlıklı olmamız ve kendi kökümüze bağlanmamız lazım. Kendilerini dünyanın merkezine alan ülkelerin arkasından gitmemeli, Türkiye'yi dünyanın merkezi olarak kabul etmeliyiz. Kendimizi önemsiz görmeyelim. Sevgi, ilgi, bilgi ve vergi kavramlarını iyi değerlendirelim; her birimiz bu memleketi bir adım öne attıracak durumdayız. Güç dediğimizde sadece ekonomi düşünülmemeli, nüfus da bir güçtür. Çok çalışmalıyız, çalışmamak en büyük tehlikedir" dedi.
"Biz 2000'li yılların başından beri komadan çıkmaya başladık. Henüz çıkmış değiliz. Hâlâ kendi mekânımızı, biz kimiz sorularını her alanda soruyoruz" diyen Savaş Barkçin, "Kompleksi bırakalım kendimiz olalım. Dünümüzü bugünümüzü çok iyi bilelim. Bilgi yetmez ahlaklı olalım. Çok çalışalım az konuşalım. Her gün en az yeni bir şey öğrenelim ve en az yeni bir şey yapalım. Gücün ahlâkına değil, ahlâkın gücüne talip olalım" diye konuştu.
Dr. Savaş. Ş. Barkçin konferans sonrasında öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş Dr. Savaş. Ş. Barkçin'e verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederek çiçek ve teşekkür belgesi takdim etti.
 
link 
 
GENEL TANITIM YÖNETİM AKADEMİK ÖĞRENCİ ARAŞTIRMA KAMPÜSTE YAŞAM BİLİŞİM SERVİSLERİ
Adımız Celal Bayar Rektör Fakülteler UBS Bilimsel Araştırma Projeleri Sosyal Tesisler İnternet
Tarihçe Rektör Yardımcıları Yüksekokullar Öğrenci İşleri Kütüphane Spor Tesisleri E-Posta
Neden Manisa CBÜ Senato Meslek Yüksekokulları Akademik Takvim Araştırma Merkezleri Kampüste Ulaşım UBS
Vizyon ve Misyon Yönetim Kurulu Enstitüler Mezun Bilgi Sistemi Laboratuarlar Yemek Listeleri EBYS
Kısaca MCBÜ Rektör Danışmanları Merkezler Uluslararası İlişkiler
Koordinatörlüğü
(Erasmus+ & Mevlana & Farabi)
Etik Kurullar Öğrenci Kulüpleri MEBİS
Sayılarla MCBÜ ÜAK Temsilcisi Rektörlüğe Bağlı Bölümler Ö.Y.P. Koordinasyon Birimi Yurtlar İhale İlanları
Fotoğraflarla MCBÜ Genel Sekreterlik UBS CBÜ Teknokent Akıllı Kart Rehber
İdari Birimler Eğitim Kataloğu Öğrenci Webmail Askıya Çıkardık Canlı Yayın  
MCBÜ Tanıtım Kılavuzu Organizasyon Şeması     Kalite Komisyonu  
MCBÜ Logo ve Görsel Materyalleri          
  Santral: (236) 201 10 00 Faks: (236) 237 24 42
•Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü 45140 - Yunusemre - MANİSA•
© Copyright · MCBÜ Bilgi İşlem Daire Bşk. ·