İşletme Fakültesi ilk mezunlarını uğurladı
  |   |

Üniversitemiz İşletme Fakültesi'nin kuruluşunun 6 yılında ilk mezuniyet töreni gerçekleştirildi. 22 Haziran 2018 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, öğretim elemanları, mezunların aileleri ile öğrenciler katıldı. Törende 90 öğrenci Ekonomi ve Finans Bölümü'nden mezun olarak diplomalarını aldı.
İşletme Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölümü'nden birincilikle mezun olan Figen Yaman öğrenciler adına yaptığı konuşmada, "Her şeyin ötesinde kaliteli bir üniversitede kaliteli hocalardan aldığım eğitimle göstermiş olduğum başarımdan dolayı onur ve gurur duyuyorum. 'Yalnız ve tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.' Atatürk'ün bu sözü fakültemizin giriş kapısında yazmaktadır. Fakülteye adımımı attığım ilk gün bu yazıyı gördüm ve başarılı olmak adına kendime söz verdim. Çok çalıştım, tüm derslerime katıldım, sonunda karşılığını aldım ve hedefimi gerçekleştirdim. Her zaman doğrunun peşinde olan, gerçeği gözeten, araştırmacı, dinamik, çalışkan bir ekonomist ve iş kadını olacağımın sözünü buradan siz saygıdeğer hocalarım, sevgili arkadaşlarım ve her zaman yanımda olan ailemin huzurunda veriyorum. Arkadaşlarıma hayatta başarılar diliyorum"  dedi.
Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, "Dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir ve ancak değer oluşturduğunuzda başarı sizi takip edecektir."
İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar yaptığı konuşmada, "Bugün aynı zamanda, hem mezunlarımızın hem de ailelerinin büyük emek verdikleri bir sürecin son günü, yeni bir başlangıcın da ilk günü. 
Sevgili mezunlarımız; dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir ve ancak değer oluşturduğunuzda başarı sizi takip edecektir. Unutmayın! hayat bir maratondur, bu maratonu dengeli ve iyi koşmak her insan için önemlidir. Gidilmeye değer hiçbir yolun kestirmesi yoktur!  Eskiden  "büyük balık, küçük balığı yutar" derlerdi. Günümüzde ise balığın boyutunun hiçbir önemi kalmamıştır ve artık  'hızlı giden balık, yavaş giden balığı' geçmektedir. Akan trafikte en tehlikeli şey durmaktır. Dolayısıyla öğrenimin ömür boyu sürdüğü bilinci, bundan sonra sizlere en büyük kılavuz olacaktır. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil, aynı zamanda insan odaklı olun. İnsanın güzellik diye bir meselesi, düşünmek diye bir sorumluluğu vardır. Önemli olan hayata nasıl kalite katabilirim anlayışıyla; doğruluk, dürüstlük, merhamet, fedakârlık ve cesaretle atmış olduğunuz her adımla, başka yaşamları zenginleştirmiş olmanızdır. Ne iş yaparsanız yapın, işinizi aşka yapınız. Sizleri bir kez daha içtenlikle kutluyor; sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek diliyorum. Tüm güzellikler sizinle olsun"  dedi. 
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Bir kurumu marka haline getiren sadece sahip olduğu alt yapı ve akademik kadrosu değil, mezunlarıdır."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi törende yaptığı konuşmada, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşletme Fakültesi 1. Mezuniyet Törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz. İşletme Fakültemiz üniversitemizin en genç fakültesi. Dolayısıyla bu bize ayrı bir heyecan, ayrı bir coşku veriyor. Çünkü ilk olmanın gururunu hep birlikte; hem arkadaşlarımız, hem hocalarımız, hem siz kıymetli velilerimiz birlikte yaşıyoruz. 
Kıymetli misafirler; Manisa Celal Bayar Üniversitesi 26. yılını idrak ediyor. 14 Fakültesi, 3 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu, 27 araştırma ve uygulama merkezi, 1 hastanesi ve teknokenti ile eğitim, sağlık ve hizmet birimlerinden oluşuyor. Bu özellikleriyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi bölgenin üçüncü büyük üniversitesidir. Tabii ki biz üniversitemizin sadece sayısal gücüyle övünüyor değiliz. Üniversitemiz bölgenin kaliteli eğitim veren, bilimsel çalışmalarıyla, üretimiyle sesini duyuran ve yine sanayi iş birliği başta olmak üzere, çevresine hizmet sunan bir üniversite olarak bölgesinde belki de birinci sırada bulunuyor. Bu bakımdan biz haklı bir gururu yaşıyoruz.
Sadece teorik eğitimin yeterli olmayacağını bilerek iş yeri uygulama eğitimine geçtik. Aynı zamanda teknokent gibi bir birimimizin olması, öğrenci arkadaşlarıma çok ciddi imkânlar sunuyor. Biz üniversite olarak öğrencilerimize bu imkânları sağlamakla yükümlüyüz. Bunu değerlendirmek, bunların hakkını vermek tamamen öğrencilerimize kalan bir konudur. Aileniz, üniversiteniz, hocalarınız size belli ölçüde destek olur, katkı sağlar, hizmet sunar. Bir kişinin başarısında, bana göre ailenin ve eğitim kurumlarının payı yüzde elliyi geçmez, geri kalan yüzde elli sizin kendi gayretlerinizin, çalışmalarınızın, emeklerinizin ürünü olarak ortaya çıkar. 
Bu pırıl pırıl gençlerin yetişmesinde asıl pay sahibi, emek sahibi anne babalardır. Onlar varlarını yoklarını ortaya koydular. Bizim kültürümüzde veciz ifade de vardır: "Yemediler yedirdiler, giymediler giydirdiler" her şeylerini sizler için ortaya koydular. Sevgili arkadaşlarım, anne babalarınızın haklarını ödeyemezsiniz. Anne babalarınızı hiç ihmal etmeyiniz, onların hayır dualarını alınız, ana babasının hayır duasını alanın sırtı yere gelmez emin olun. 
Tabii ki sizlerin üzerinde ikinci olarak hocalarımızın hakkı var. Onlar özveriyle, büyük bir emek sarf ederek sizlerin en iyi şekilde yetişmesi için her şeylerini ortaya koydular. İşlerini aşkla yaptılar, fedakârca yaptılar. Dolayısıyla öğretim üyesi arkadaşlarım da büyük bir alkışı hak ediyor. Kendilerini kutluyorum. 
Ben sizlere baktığımda şunu gayet rahat görüyorum. Sizler iyi yetişmişsiniz, bunu duruşunuzla, bakışınızla ortaya koyuyorsunuz. Analitik düşünceyi burada öğrendiniz. Özgür olmayı, öz güven sahibi olmayı, girişimci olmayı, mücadeleci olmayı, kendi ayakları üzerinde durmayı, yine Atatürk'ün veciz bir şekilde ifade ettiği gibi; "Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür" bireyler olmayı öğrendiniz. Bundan sonra asıl mücadele başlıyor. Bu yıllar çok güzeldi, çok tatlıydı. Annemin ifadesiyle sırtınızda tuz torbası yoktu. Dolayısıyla bu mücadeleyi bundan sonra kendi başınıza vereceksiniz. Artık siz ailenize katkı sağlayacaksınız. Onlar sizden bir şeyler bekleyecek. Bu yolculuk kolay bir yolculuk değil. Bundan sonraki süreçte dikensiz gül bahçesi beklemeyin. Engeller var, güçlükler var ama ben şuna inanıyorum ki siz yılmadan, usanmadan, azimle bütün bu zorlukların üstesinden gelmeyi başaracaksınız. Sizlere güveniyoruz, sizleri seviyoruz ve şunu diliyoruz; sakın bu üniversiteyi, fakültenizi unutmayın. Çünkü bir kurumu marka haline getiren sadece sahip olduğu alt yapısı ve akademik kadrosu değil, mezunlarıdır. Sizin başarılarınız bu üniversitenin başarı hanesine yazılacak. Bu bakımdan da sorumluluğunuz bundan sonraki süreçte daha fazla. Sevgili arkadaşlarım sizlere sağlıklı, mutlu, başarılı, hayırlı bir ömür diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun" dedi.
Tören, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin takdim edilmesi ve kep atma ile sona erdi.
 
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  1301