Fen-Edebiyat Fakültesi 21. Dönem Mezuniyet Töreninde 682 mezun kep fırlattı
  |   |

Fen-Edebiyat Fakültesi 21. Dönem Mezuniyet Töreni, 24 Mayıs 2017 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Çim Sahada gerçekleştirildi.
682 öğrencinin mezun olduğu törene; Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, KYK İl Müdürü Kemal Koçkaya, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kenan Dost, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Kamil Şirin ve Yrd. Doç. Dr. İlker Mümin Çağlar, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.
Mezunlar adına konuşma yapan Fen-Edebiyat Fakültesi birincisi Sanat Tarihi Bölümü mezunu Özlem Bostancı,  30 yaşına 1 ay kala çok radikal bir kararla, işi ve mesleği elinde bir devlet memuruyken ikinci öğrenimini görmek üzere Sanat Tarihi Bölümüne girdiğini belirterek, "Ben tutkularının, ideallerinin ve yarım kalan hayallerinin peşinden gidebilme cesaretini gösterdim. Çok yoruldum, bazen yalnız kaldım, bazen devam edemeyeceğim söylendi, bazen büyük destekler gördüm. Söylemek istediklerim ve yapmak istediklerimle içimde müthiş bir enerji taşımaktayım. İstedikleriniz için yaşın bir önemi yoktur. Başarmak için istemek kâfi. İstedikçe veriliyor ve en başta Allah yardım ediyor. Başlayınca biter dediğiniz yolda, karşınızda sizi temsilen fakülte 1.si olarak durmam bu sebeptendir. İzafi olan zamanı israf etmeyiniz, sabır gösteriniz. Kapıların önünüzde açılmasını beklemeyiniz. Aralıksa giriniz, değilse o kapıyı açmak adına gücünüzü harcamaktan çekinmeyiniz. Eminim ki o kapı açılacaktır" dedi.
Tarihte bir örneği daha olmayan Türk tarihine, kültürüne, sanatına ve diline sahip olmanın en büyük mucize olduğunu söyleyen Özlem Bostancı, "Bir sanat tarihçi olarak Anadolu'yu sevmenizi, evinizi korumanızı isterim. Anadolu bize nasiptir, bizim kaderimizdir. Hayatta hiçbir şey için geç kalmadığınızı söylemek adına kendimi referans vermekteyim. Ben ve bizler başardık. Şu an çok kıymetli ve saygıdeğer hocalarımız karşısında başarmanın verdiği mutlulukla durmaktayız. Ama ben izninizle bu başarımı, hayalimi tamamlamak adına yola çıktığım yolun sahibi olan rahmetli kardeşim Merve Bostancı'ya hediye ediyorum" dedi. 
Doç. Dr. Kamil Şirin, "Unutmayınız ki Mevlana gibi dertli, Yunus gibi yangın, Hacı Bektaş-ı Veli gibi vakur olmadan bu millete hizmet edilmez."
Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Şirin, fakültenin 21. dönem mezuniyet törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, "İlk mezunları arasında bulunduğum fakültemiz adına konuşmaktan onur ve gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Öncelikle mezun öğrencilerimize, onları destekleyen ailelerine ve öğretim üyelerimize fakültemiz adına teşekkür ederim. Sayın veliler, dünyanın en kıymetlileri olan çocuklarınızı dört yıl önce bizlere emanet ettiniz. Bizler de değerli akademik kadromuzun çabası ile onları bilimsel, kültürel ve sosyal açılardan donanımlı hale getirdik. Sadece bu yıl içerisinde 15 konferans, 2 kongre, 10 söyleşi ve çeşitli seminerler düzenledik. Kıymetli veliler, öğrencilerimiz sizin ve hocalarının emeklerini boşa çıkarmadılar, onlarla gurur duyabilirsiniz. Değerli öğretim görevlisi arkadaşlarım, sevgili öğrencilerimize verdiğiniz eğitim ve onları hayata hazırlamada göstermiş olduğunuz çabadan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Sevgili mezunlarımız, sizler de biliyorsunuz ki biz öğretim üyelerinin en önemli varlık sebebi sizlersiniz. Mesleğinizi güzel, anlamlı ve kaliteli kılan sizlere öğretmek, sizlerden öğrenmek ve sizlerle birlikte üretmektir. Artık elinizde diplomanızla hayata farklı bir pencereden bakmanın zamanı geldi. Sorumluluk alacağınız bir dönem başlıyor. Önce kendinize karşı sorumlusunuz. Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek, yeni bilgiler öğrenmek onlardan biridir. Diğer bir sorumluluğunuz çevrenize, yakınlarınıza ve çalışma arkadaşlarınıza karşı güvenilir, dürüst ve ahlaklı olmaktır. Ülkemizin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var. Bu ülkenin insanına hizmet etmelisiniz. Unutmayınız ki Mevlana gibi dertli, Yunus gibi yangın, Hacı Bektaş-ı Veli gibi vakur olmadan bu millete hizmet edilmez. Sevgili gençler, ülkemizin geleceği sizlersiniz. Hedefiniz gelişmiş, çağdaş bir Türkiye için iyilikten, doğruluktan, adaletten ve insan haklarından ayrılmamak olmalıdır. Bugüne kadar her türlü fedakârlığı göğüsleyerek sizi yetiştiren ailenizi, ülkenizi ve üniversitenizi unutmamanızı temenni ediyorum. Bundan sonraki hayatınızda hepinize üstün başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun" diye konuştu. 
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Üniversitemiz sadece öğrencilerine bilgi aktaran değil, insan yetiştirmeyi bir sanat olarak gören ve eğitim- öğretimin temeline bu felsefeyi koyan bir üniversitedir."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ise, 1992 yılında kurulan üniversitemizin ilk kurulan fakültelerinden birisi olan saygın ve köklü Fen-Edebiyat Fakültemizin 21. dönem mezuniyet törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi sadece öğrencilerine bilgi aktaran değil, insan yetiştirmeyi bir sanat olarak, bir maharet olarak gören, bu anlayışla hareket eden, eğitim- öğretimin temeline bu felsefeyi koyan bir üniversitedir. Bilgili insan olmak elbette önemli ama başarılı ve mutlu olmak da önemli. Ancak her şeyden daha önemli olan dürüst, namuslu, ahlaklı, vatanını ve milletini seven, çevresine ve insanlara karşı saygılı bireyler yetiştirmek. Dolayısıyla üniversite olarak bunun şuuruyla hareket ediyoruz, bu konuda da haklı bir övüncü bugün burada paylaşıyoruz. Kıymetli veliler, bugün buradaki mutlulukta en büyük pay size ait. Gençlerimiz, evlatlarımız bugün bu noktaya geldiyse sizin gayretlerinizle, emeklerinizle ve fedakârlıklarınızla geldi ve dolayısıyla en büyük takdiri, teşekkürü, alkışı sizler hak ediyorsunuz. Ben buradan sizleri alkışlıyorum. Ve tabii ki evlatlarımızın bu noktaya gelmesinde hocalarının ciddi bir payı var. Fedakâr, inançlı, idealist akademik kadromuz gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadılar. Onlara sadece ders veren değil, onların her türlü derdiyle ilgilenen, onlara yakından alâka gösteren bir öğretim anlayışıyla hareket ettiler. Ben değerli arkadaşlarımı aynı şekilde kutluyorum, onlar da en büyük alkışı hak ediyorlar.  
Sevgili gençler, fakülte birincimizin konuşmasını dinledim, harika bir konuşma yaptı. Gerek kendi örnek kişiliği, gerekse konuşmasında verdiği mesajlar itibariyle, bu konuda bizlere fazla bir şey bırakmadı. Kendisini tebrik ediyorum. 
Sevgili arkadaşlarım, eğitim-öğretimin önemli bir aşamasını tamamladınız. Fakat siz öğrenmenin, gelişmenin, yenilenmenin bu noktada bitmediğini gayet iyi biliyorsunuz. Yeni bir hayatın eşiğindesiniz. Bu hayatta engeller var, zorluklar var. Ancak yılmadan, bıkmadan, usanmadan, emeğinizle, inşallah hak ettiğiniz, arzu ettiğiniz yerlere gelmiş olacaksınız. 
Fen-Edebiyat Fakültesinden mezun olan arkadaşlarımla ilgili özellikle şunu da ifade etmek istiyorum. Fen-Edebiyat Fakültesine gelen arkadaşlarımız öğretmen olma önceliği ile hareket ediyorlar. Fakat mezunlarımız, devletin bu konudaki imkânlarıyla belli sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar. Biz onların öğretmenlik ideallerinin gerçekleşmesi için 4. sınıf ve mezun öğrencilerimizle ilgili formasyon programlarını yılda iki kez açıyoruz. Ancak, hayatta tek bir seçeneğiniz olmasın. Bunun dışında da seçeneklerin olduğunu sakın unutmayın. Bu konuda kendinizi geliştirerek, sürekli yeni arayışlar içinde olarak, elbette eninde sonunda arzu ettiğiniz işlere, mesleklere kavuşacaksınız, biz buna inanıyoruz. Sebat göstermek, emeğinizi sonuna kadar ortaya koymak gerekiyor. Değerli arkadaşlarım yolunuz, bahtınız açık olsun. Sizlere sağlıklı, başarılı, mutlu, hayırlı, güzel bir gelecek diliyorum, Allah yardımcınız olsun, Allah'a emanet olun" dedi.
Tören fakülteyi birincilikle bitiren Sanat Tarihi Bölümü mezunu Özlem Bostancı, ikinci İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Hatice Polat ve üçüncülüğü paylaşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Sultan Ağırman ile Sanat Tarihi Bölümü mezunu Ozan Karamemiş'e ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunlara mezuniyet belgelerinin verilmesi ve keplerin coşkuyla havaya fırlatılması ile sona erdi. 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  961