Turgutlu Meslek Yüksekokulu'nda mezuniyet heyecanı yaşandı
  |   |

Turgutlu Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı 23. Dönem Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. 19 Haziran 2018 tarihinde Turgutlu Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen törene Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Turgutlu Belediye Başkanı Yardımcısı İskender Tunç, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Nurettin Arslan ve Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Fadıl Soykök, Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kenan Yalınız, Kırkağaç Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aracı, öğretim elemanları, öğrenciler ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı. 
Turgutlu Meslek Yüksekokulu birincisi Üzeyir Karadeniz, tüm mezunlar adına yaptığı konuşmada, "Hayatın getireceklerini öngöremediğimiz bir dönemde yaptığımız meslek seçimiyle başladık üniversite serüvenimize. Zamanla düşüncelerimiz olgunlaşmaya başladı, dağınık sorularımızın cevapları yerlerine oturdu. Bunda iki yıl boyunca, bizleri her bakımdan daha iyi yetişmiş bireyler olarak mezun edebilmek için sürekli olarak geliştiğini ve güzelleştiğini bizzat gördüğümüz okulumuzun katkısı büyüktür. Özellikle son dönem, üniversitemizin geçmiş olduğu "İş Yeri Uygulama Eğitimi Modeli" ile okulumuzda edindiğimiz teorik bilgileri, iş yerlerinde edindiğimiz pratik bilgilerle zenginleştirmeyi başardık. 15 haftalık iş tecrübesine sahip olduk. Birçoğumuz eğitim aldığımız firmalardan iş teklifleri aldık. Bu yüzden, bugün burada geleceğe şekil verecek meslek, hatta iş sahibi ve en önemlisi de özgüven sahibi bireyler olarak mezuniyetimizi kutluyoruz. Bu eğitim modelinin, diğer üniversitelerin mezunlarına kıyasla bizi daha avantajlı kıldığının farkındayız ve böyle bir imkâna sahip olmamızı sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ahmet Kemal Çelebi'ye huzurlarınızda teşekkür ediyoruz" dedi.
Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kenan Yalınız yaptığı konuşmada, "Bugün burada 2017-2018 yılı mezunlarımızın mezuniyet töreni için toplanmış bulunuyoruz. Törenimize katılarak coşkumuza ortak olduğunuz için; şahsım, mesai arkadaşlarım ve öğrencilerim adına hepinize teşekkürlerimi arz ediyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz 
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler, hızla gelişen ülkemizde uygulama becerisi yüksek nitelikte iş gücüne olan ihtiyacın her geçen gün artmasına neden olmuştur. Ülkemiz ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bu durumun ortadan kaldırılabilmesi, ancak nitelikli mesleki ve teknik eğitim ile karşılanabilir. Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler, üniversiteleri "Üniversite-Sanayi İşbirliği" süreçlerinde, daha etkin rol almaya zorlamakta ve sektör odaklı üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan uygulama becerisi yüksek, nitelikli öğrencileri yetiştirebilmek için çağdaş ve inovatif projeler üretmesini zorunlu kılmaktadır.
Bu kapsamda, Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak; bölgesel, yerel ve sektörel iş gücü dinamiklerinin nitelikli iş gücü talepleri doğrultusundaki ihtiyaçları ve mezunlarımızın nitelikli istihdam edilebilirliklerini artırabilmek için, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Kemal Celebi hocamızın talimatları ile 2016 yılı başı itibarı ile "İş Yeri Uygulama Eğitimi" adını verdiğimiz, yeni eğitim modelini uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Bölge üniversiteleri içinde ilk kez üniversitemiz tarafından uygulanan bu yeni eğitim-öğretim modeli ile öğrencilerimizin artık son dönemlerini 15 hafta süreyle okula gelmeden, iş yerlerinde, tam zamanlı ve kesintisiz olarak alanları ile ilgili yaptıkları uygulamalar ile tamamlamaktadırlar. Son dönemlerine kadar üniversitemizden edindikleri teorik ve pratik bilgilerini, iş yerlerinde uzman kişilerin denetiminde yaptıkları uygulamalar ile birleştirerek, uygulamaya yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler. Mezun olduklarında 15 haftalık iş tecrübesine sahip olarak mezun olmaktadırlar. Bugün burada 2107 yılı başı itibarı ile yeni modellimizle eğitime başlayan ve son dönemlerini işyerlerinde tamamlayan 661 Öğrencimizi mezun etmekteyiz"  diye konuştu.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin 25. yılını kutlayan bir üniversite olarak bölgesinde ve ülkemizde bilinen, iddialı bir üniversite haline geldiğine vurgu yaparak başladığı konuşmasında özellikle velilere hitap ederek, "Bizlere emanet ettiğiniz gençlerimizi, eğitim kadromuz ile birlikte geleceğe hazırladığımıza inanıyoruz. İstikballeriyle ilgili bir korku duymayın, yeni eğitim modelimiz sayesinde son dönemlerine kadar okulumuzdan aldıkları teorik-pratik bilgilerini, son dönemlerinde iş yerlerinde uzman kişilerin rehberliğinde yaptıkları uygulamalı eğitimle bütünleştirerek uygulama becerilerini artırdılar ve nitelikli istihdama yönelik mezun oldular. Okurken iş hayatıyla tanışma fırsatı buldular. İş yerlerindeki deneyim ve tecrübeleri yerinde öğrendiler. Takım çalışmasını, iş disiplini, sorumluluk alma becerilerini artırdılar. Mezuniyet sonrası iş hayatında adaptasyon sorunu yaşamayacaklar. Kendilerini geliştirme fırsatı buldular, tecrübeleri ve özgüvenleri arttı. 4 aylık iş tecrübesine sahip olarak mezun oldular. Onlarla gurur duyabilirsiniz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, birinci olarak Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü'nden mezun olan Üzeyir Karadeniz ve Betülnur Yavuz,  ikinci olarak Elektrik ve Enerji Bölümü'nden Burak Durmaz ve üçüncü olarak El Sanatları Bölümü'nden mezun olan Sevim Tüfekçi 'ye mezuniyet belgeleri ve hediyeleri verildi.
Mezuniyet belgelerini alan tüm mezunlar, hep birlikte keplerini havaya atarak mezun olmanın sevincini yaşadı.
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  536