"8. MCBÜ Tanıtım Günleri" başladı
  |   |

Üniversitemizi Manisa ili ve ilçelerinde öğrenim gören lise öğrencilerine tüm fakülte ve yüksekokulları ile daha yakından tanıtmak ve doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmak amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlediğimiz "8. MCBÜ Tanıtım Günleri", 10 Nisan 2018 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. 
Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Manisa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Muzaffer Şaşmaz, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, dekanlar, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokulu müdürleri, öğretim üyeleri ve Manisa'daki liselerin 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile öğretmenleri katıldı.
Üniversitemiz tanıtım filminin gösteriminin ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, "Her yıl yaklaşık 2 milyon civarında öğrencimiz üniversite sınavına katılıyor ve ülkemizin her şehrinde bulunan devlet veya vakıf üniversitelerimizden birini tercih ediyor. Üniversitelerimiz de kendilerine olan tercihleri daha yüksek tutmak için bunun gibi tanıtım etkinlikleri düzenliyor. Bugün burada kendi şehrimizde ve kendi şehrimizin üniversitesi olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin öğrencilerimize tanıtılması için toplanmış bulunuyoruz. Böyle bir etkinlik düzenlediği için başta Rektörümüze ve Üniversitemiz ekibine çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizden de bu tanıtımı iyi değerlendirmelerini istiyorum. Öğrencilerimiz genelde anne-babasından uzakta üniversite eğitimi almak ister, bağımsız olmak ister. Ancak üniversite eğitimi başladıktan sonra bu anlayış keşkelere dönüşür. Bilmediğiniz bir şehirde barınma, beslenme, ulaşım gibi birçok insani ihtiyacı karşılama konusunda karşısına çıkan zorluklar sonucunda, keşke kendi memleketimde okusaydım der. O yüzden bu tanıtımı çok önemsiyorum ve öğrencilerimizin dikkatle izleyeceklerini, doğru tercihlerde bulunacaklarını düşünüyorum" diye konuştu.
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "25. yılını dolduran Üniversitemiz, artık rüştünü ispat etmiştir."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Bugün Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak, ilimizde bulunan ve bu sene üniversite sınavına girecek genç arkadaşlarımıza Üniversitemizi tanıtmak için düzenlediğimiz MCBÜ Tanıtım Günleri'nin 8.sini gerçekleştiriyoruz. 
Üniversite olarak, tanıtım için hem ülkemizde hem de uluslararası alanda birçok fuara katılıyoruz. Ancak, en çok kendi ilimizdeki öğrencilere yaptığımız bu tanıtımı önemsiyoruz. Önce bu şehrin çocuklarının, bu şehrin üniversitesinde okumasını, bu şehrin üniversitesine değer katmasını arzu ediyoruz. 
Hayatınızın çok önemli bir döneminden geçiyorsunuz. Ben de bu vesileyle kendi yaşadıklarımı ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Okumak; meslek sahibi olmadan önce, hayat yolculuğunda varlığımızı, dünyayı anlamak, keşfetmek, kendi gerçeğimizi bulmak için gerekli olan bir eylemdir. Yani Yunus'un ifadesiyle 'İlim önce kendin bilmektir.' Kendimizi bilmediğimiz sürece, okuduklarımızın başta kendimiz olmak üzere çevremize ve insanlığa çok ciddi bir katkısı olmaz. Bu süreçte sürekli sorular sorarak hakikati keşfetmeye çalışmamız gerekiyor. Ben hangi mesleğe ilgi duyuyorum? Hangi meslek beni mutlu eder? gibi. Hayatta hep başarılı olmaya odaklanıyoruz ancak, başarılı ve mutsuz pek çok meslek sahibi olduğunu da sıklıkla görüyoruz. İşte bu aşamada bir hata yaparsak, geriye dönülmesi çok zor olan bir sonuçla karşı karşıya kalabiliyoruz. Dolayısıyla önce kendimizi, ilgi ve kabiliyetlerimizin neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Herkes yaradılış olarak, kabiliyet olarak doktor, mühendis olamaz. Örneğin ben vali olmak istedim ve vali yetiştiren bir fakülteye gittim ama olamadım. Ancak şimdi dönüp baktığımda iyi ki olamamışım diyorum. Şimdi valiliğin benim kişiliğime pek uygun olmadığını ve mutlu olamayacağımı düşünüyorum. Hayatta bazı şeyler gecikmeli yaşanıyor. Örneğin ben mezun olduktan sonra tam dört yıl geçti. İşte hayat böyle bir şey, pek çok inişleri çıkışları var. Sürekli bir mücadele gerektiriyor, ancak vazgeçmemek gerekiyor. Dolayısıyla bana her bakımdan uygun, kendi şehrimde, en sevdiğim ve en mutlu olduğum bir mesleğe gecikmeli de olsa sahip oldum. Sizler de kendi ideallerinizin, kendi hayallerinizin peşinden koşun. Bize düşen size saygı duymak ve destek olmaktır. Tabii ki istediklerinize ulaşmak için de çok çalışmak gerekiyor ve bunun sonucunu er ya da geç Allah veriyor. Hiç kimsenin emeğini, çalışmasını zayi etmiyor. İnşallah sizler de öğretmenlerinizin yol göstericiliğinde en doğru tercihleri yapar, istediğiniz üniversitelerde okur ve çok iyi bir eğitim alırsınız. Türk milletine faydalı olursunuz" diye konuştu.
Üniversitemizin 25. yılını tamamladığı belirten Prof. Çelebi, "Üniversitemiz rüştünü ispat etmiştir. İyi bir altyapısı, güçlü ve idealist bir akademik kadrosu vardır. Üniversitemiz öğrenci odaklı bir üniversitedir. Kendini sürekli geliştirmekte, yenilemekte ve büyümektedir. Sizleri böyle güzel bir şehirde, böyle nitelikli bir üniversitede ve ailenizin yanında olmanın kolaylığıyla eğitim almaya davet ediyorum. Hakkınızda en hayırlısı olsun; yolunuz açık, Allah yar ve yardımcınız olsun "dedi. 
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Ben Manisa Celal Bayar Üniversitesini seviyorum, sayıyorum, saygı duyuyorum ve Manisa Celal Bayar Üniversitemiz ile gurur duyuyorum."
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer,  "Gençler, güzel olmasını dilediğimiz hayatınızın çok önemli bir noktasındasınız. Hayırlısını dileyerek, sebeplerin yanında Allah'ın takdirine teslim olup güvenerek, ama üzerinize düşeni de unutmayarak yönünüzü belirleyeceksiniz. Şu anda hayatınızın büyük bir kısmını üniversite sınavı teşkil ediyor. Hepimiz sizi çok iyi anlıyoruz, duygularınızı paylaşıyoruz. Sizi sevdiğimiz ölçüde sizin için öncelikle hayırlar, sonra güzellikler ve başarılar diliyoruz. 
Manisalı gençler olarak, bu üniversite sizin. Siz şu anda size ait, Manisa'ya ait üniversitedesiniz. Bakın Manisa Celal Bayar Üniversitesi demiyoruz, üniversiteniz diyoruz. Gerçekten sahiplendiğimiz, içselleştirdiğimiz için. Üniversitemiz de bunun farkında. Bir yere ait olmak, bir yere sahip olmak kolay bir şey değil, bunun sorumlulukları var. Bu sorumluluklar çerçevesinde, müteşekkiriz ki üniversitemiz gençlerimize fakülteleri, yüksekokulları anlatabilmek ve tercihlerinizin doğru olması maksadıyla sizleri kendi üniversitenizde böylesi bir programda misafir ediyor, çok teşekkür ediyoruz. 
Ben Manisa Celal Bayar Üniversitesini seviyorum, sayıyorum, saygı duyuyorum ve Manisa Celal Bayar Üniversitemiz ile gurur duyuyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitemize saygı duyuyorum çünkü burası bir bilgi yuvası. Burada bilim insanları var, 55 bin genç insan var ve bu 55 bin genç insanla bilim üretiliyor. 
Ben Manisa Celal Bayar Üniversitesini meslek hayatım boyunca gözlemlediğim Türkiye üniversiteleri ve dünya üniversiteleri ile kıyaslıyorum. Üniversiteden her ayrılışımda, yeni kazanımlar elde etmenin mutluluğu ile sadece Manisa Celal Bayar Üniversitesinin bugüne kadar kat ettiği mesafeyle değil, geleceğe dair var ettiği ümit verici perspektifiyle de görüyor, Manisa Celal Bayar Üniversitemiz ile gurur duyuyorum. 
Size ait, şehrinize ait, Türk üniversiteleri arasında kıymetli ve özellikli bir yer sahibi olmaya başlamış Manisa Celal Bayar Üniversitesine tercihleriniz arasında yer verebilirsiniz. Sizler için öncelikle hayırlı olanı, gönlünüze göre olanı diliyor, hayat yolunda başarılar temenni ediyorum" diye konuştu.
Daha sonra 8. MCBÜ Tanıtım Günleri'nin açılış kurdelesi kesilerek; fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızın tanıtım stantları gezildi.
Lise öğrencileri; Soma MYO öğrencilerinin yaptıkları, yer altı madenlerinde tehlikeli olabilecek noktalarda metan ve karbonmonoksit ölçümlerini yaparak daha güvenli çalışmayı sağlayan ve İsveç'te düzenlenen Robot SM yarışmasında serbest kategoride 3. olan mobil gaz izleme robotunu, bilgisayardan aktardıkları resim ve yazıları ağaç üzerine yakarak işleyen lazer gravür makinesini; Turgutlu Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yaptıkları üç boyutlu yazıcı ile diğer fakülte ve meslek yüksekokullarımızın stantlarında yer alan öğrencilerimizin tasarladığı ürünleri ilgiyle izlediler.
Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerimiz ile halk oyunları ekibimizin gösterileri de büyük beğeni topladı. 8. MCBÜ Tanıtım Günleri, yarın akşama kadar devam edecek.
link
 
 
 
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  1376