"Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitimi" sertifika töreni ile tamamlandı
  |   |

Üniversitemiz Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimliği tarafından düzenlenen ve 24 Nisan 2017 tarihinde başlayan "Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitim Programı" tamamlandı. Eğitim programına katılan 25 kursiyer, 3 hafta teorik 3 hafta uygulama olarak gerçekleşen kurs sonunda yapılan değerlendirme sınavından başarıyla geçerek sertifika almaya kazandı. 
Hafsa Sultan Hastanesi Alakart Restoranda gerçekleşen sertifika törenine Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, Program Sorumlusu Uzman Hemşire Selvinaz Çalkan, Program Koordinatörü Doç. Dr. Gülay Ok, kurs programında görevli eğitim kadrosu, Hastane yöneticileri ve kursiyerler katıldı. 
Törende konuşan Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, "Yoğun Bakım, çoklu organ işlev bozukluğu gibi tüm komplike hastaların kabul edildiği, temel ve ileri yaşamsal desteğin verildiği yerlerdir. Hayati tehlikesi olan bu hastaların iyileşmesini amaçlayan, fiziki alt yapısı ve hasta bakımı açısından ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış yerlerdir. Günümüzde yoğun bakımlar, kendi içerisinde üçüncü, hatta son düzenlemelere göre Yeni Doğan Bilim Dalıyla 4. düzey olacak şekilde seviyelendirilmiştir. Bu sertifikalı eğitim programı ile 3. basamak erişkin yoğun bakımda hizmet verebilecek hemşirelere eğitim vermeyi amaçladık. Hedefimiz durumu ağır olan bu hastaların sağlığını koruyucu, geliştirici ve rehabilite edici girişimlerle; bireyin fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak sağlığına kavuşmasını sağlayacak kalifiye hemşire yetiştirmektir. Bu kursun düzenlenmesinde Bakanlıkla iletişime geçerek yasal alt yapısını oluşturan Başhemşireliğe ve özellikle Başhemşire Yardımcısı Selvinaz Çalkan'a, eğitim veren hocalarımıza ve hemşire arkadaşlarıma, uygulamalarda görev alan yoğun bakım belgesine sahip deneyimli arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 
Program Sorumlusu Selvinaz Çalkan ise, "Bir meslek, toplumun gereksinim duyduğu bir hizmete cevap verir, toplumun ve insanlığın refahının yükselmesine yardımcı olur. Hemşirelik mesleği de sağlık hizmetine gereksinim duyan bireylerin ihtiyacını karşılamaktadır. En önemli hemşirelik hizmetlerinden birini yürüten yoğun bakım hemşiresi, yaşamı tehdit edici problemleri olan hastaların tanılamasını yapmak, hastaları sürekli izlemek, kaliteli ve ileri yoğun bakım ve tedavi girişimleri uygulamaktan sorumlu hemşiredir" diye konuştu. 
Tören, eğitim programını başarıyla tamamlayan 25 kursiyere sertifikalarının takdim edilmesiyle son buldu. 
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  270