Akhisar MYO'da "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Perspektifinden Medyadaki Şiddet Dilinin Dönüştürülmesi" konuşuldu
  |   |

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MCBÜKAM) ve Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği iş birliği ile düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Perspektifinde Medyadaki Şiddet Dilinin Dönüştürülmesi" konulu konferans, Akhisar MYO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Gülten Uçan tarafından verilen konferansa; Akhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Çetin, Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü  Doç. Dr. Asena Gülova, Akhisar Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencileri, Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, Akhisar kadın dernekleri yöneticileri ve üyeleri katıldı.
Yrd. Doç. Dr. Özlem Gürbüz Kılıç'ın sunuculuğunu yaptığı konferans, Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Uçar'ın  açış konuşması ile başladı. Yrd. Doç. Dr. Gülten Uçan'ın 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği', 'Kadına Yönelik Şiddet'  ve 'Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği' olmak üzere üç ana başlıkta ve  görüntüler eşliğinde verdiği konferans ilgiyle dinlendi.
Yrd. Doç. Dr. Gülten Uçan, kadın erkek eşitsizliğinin tarımın başlaması ve saban kullanımı ile ilk olarak görüldüğünü, 300 yıldır  kadınların  eşitlik için mücadele verdiklerini, Türkiye'de ve Manisa'da her dört kadından birinin şiddet  gördüğünü "Çocuklar Duymasın" dizisinden ve sevdiği kadına tokat atan aktörlerin yer aldığı Türk filmlerinden örnekler vererek aktardı.
Uçan, "Eşitlik  mücadelesinde toplumlarda yaşanan ayrıcalığın, toplum kurallarının tabulaştırılarak oluşturulduğu bir gerçektir. Kadınlar olarak değişimin  öncüsü olmalıyız" dedi. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına şiddet konusunda medyanın çok önemli görevi olduğunu belirten Uçan, "Ne yazık ki yazılı  ve görsel medyamızda, çok sayıda kadınları aşağılayan haber çıkıyor. Yapılanlar adeta şiddet pornosudur. Bayan yoktur, kadın vardır. Basında 'Bayan takımı başarılı oldu', 'Bayanlar bir araya geldi' gibi başlıklar görüyoruz. Şiddete uğramış bir kadının fotoğrafının basılması, ona yapılan ikinci bir manevi şiddettir. Şiddeti yapanın hareketi kesinse, onun fotoğrafı yer alsın. Basında çıkan bu haberler defalarca yapılınca, toplumumuzda  adeta kanıksanıyor. Hepimiz değişimin öncüsü olmalıyız" diye konuştu.
Konferansın sonunda, Akhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü  Doç. Dr. Ahmet Çetin ve MCBÜKAM Müdürü Doç. Dr. Asena Gülova tarafından, Yrd. Doç. Dr. Gülten Uçan ve Akhisar  8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Uçar'a çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.
 
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  467