Mühendislik Fakültemiz iş hayatına 700 pırıl pırıl mühendis kazandırdı
  |   |

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet töreni, 20 Haziran 2018 tarihinde Muradiye Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. 22. Dönem Mezuniyet Törenine Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Şirin, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Fadıl Soykök, Genel Sekreterimiz Ali Emirosmanoğlu, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, mühendis odaları temsilcileri, fakültemiz ve üniversitemiz diğer birimlerinin öğretim elemanları, mezun öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.
Prof. Dr. Ahmet Türk, "Mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiğiyle, toplumun ahlak kurallarıyla dürüst mühendisler olarak çalışacağınızdan ve tüm insanlığa faydalı olacağınızdan hiç şüphe duymuyorum."
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk törende yaptığı konuşmada; Mühendislik Fakültesinin, bir yıl önce toplam kapalı alanı 33.000 m2 olan yeni binalarına taşınarak eğitim kalitesini arttırdığını ve öğrencilerimize 18 amfi, 109 derslik ve 55 laboratuvar ile eğitim verildiğini söyledi. Türk, Mühendislik Fakültesinin 5.700 öğrencisi olduğunu ve bu yıl gerçekleştirilmekte olan 22. Dönem Mezuniyet Töreni ile 700 öğrencinin mezun edildiğini belirtti. 
Dekan Prof. Dr. Ahmet Türk, eski öğrenci yeni mühendis meslektaşlarına, "Yeni yaşamınızda kendinize, toplumun ihtiyaçlarına uygun ve gerçekçi hedefler koyarak geleceğinizi planlayın, hayat boyu eğitime hazır olun. Mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiğiyle, toplumun ahlak kurallarıyla, dürüst mühendisler olarak çalışacağınızdan ve tüm insanlığa faydalı olacağınızdan hiç şüphe duymuyorum. Sizler artık sanayide bizim temsilcilerimiz olacaksınız. Manisa Celal Bayarlı olarak üniversite-sanayi işbirliğine de büyük katkılar sağlamanızı bekliyoruz. Bundan sonraki yaşamlarınızda başarılar diliyorum" diye konuştu ve mezuniyet törenine katılan tüm misafirlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. 
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi iddiası olan, hayalleri olan, vizyonu olan bir üniversite olarak emin adımlarla geleceğe ilerliyor."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Kıymetli misafirlerimiz, öncelikle üniversitemiz ile alakalı çok kısa bilgi vermek istiyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi 26. yılını idrak ediyor. 14 fakültesi, 3 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu, 27 araştırma uygulama merkezi 1 araştırma uygulama hastanesi olmak üzere toplam 63 birimiyle eğitim, sağlık ve sosyal alanda hizmet vermeye devam ediyor. Üniversitemizin toplamda 55 bin öğrenci mevcudu bulunmakta. Manisa Celal Bayar Üniversitesi bölgenin üçüncü büyük üniversitesi. 
Biz üniversitemizin sadece fakülteleriyle ve öğrenci sayısıyla övünmüyoruz. Biz özellikle üniversite olarak sahip olduğumuz güçlü altyapı, akademik kadro, iddialı ve vizyon sahibi bir üniversite olarak, vermiş olduğumuz kaliteli eğitim-öğretimle, yapmış olduğumuz kaliteli bilimsel bilgi üretimiyle, sanayi iş birliğimizle ve topluma sunduğumuz hizmetle övünüyoruz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi iddiası olan, hayalleri olan, vizyonu olan bir üniversite olarak emin adımlarla geleceğe ilerliyor. Bölgesinin, ülkemizin parlayan bir yıldızı olarak yükselmeye devam ediyor. 
Kıymetli misafirlerimiz, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin esas aldığı anlayış, "Bilim ve İnsan". Biz insan merkezli, sevgi merkezli bir bilimi üretmenin, inşa etmenin ve gençlerimize aktarmanın derdindeyiz. Bilim insana huzuru, mutluluğu, refahı, adaleti getirmeli. Öncelikle insanın kendisini tanımasını sağlamalı. Arkadaşlarımız buradan bilgi sahibi, meslek sahibi olarak mezun oluyorlar. Fakat bundan daha önemlisi öğrencilerimizin kendilerini tanıyan, kendilerini bilen, insanı seven, yaradılanı seven insanlar olmaları. Dolayısıyla bizler verdiğimiz eğitimle; analitik düşünen, öz güven sahibi, özgürlükçü, Atatürk'ün ifadesiyle "Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür", mücadeleci, girişimci, ahlaklı, dürüst, namuslu, devletini ve milletini seven, insanlığı seven bireyler yetiştirmenin gayreti içinde olduk ve bugün mezun ettiğimiz arkadaşlarımız bütün bu vasıflara sahip olarak bu hayat yolculuğuna atılmaktalar. 
Sevgili ebeveynler, bize emanet ettiğiniz evlatlarınıza gözümüz gibi baktık. Onlar için her türlü fedakârlığı yaptık. Emanetlerinizi size tekrar onları bilgi sahibi yaparak, ahlak sahibi yaparak, geliştirerek, onlara değer kazandırarak iade ediyoruz. Elbette bu pırıl pırıl gençlerin yetişmesinde en büyük katkı anne babalara ait. Değerli anne babaları, canı gönülden kutluyorum. 
Sevgili gençler, üniversite eğitiminin bitmiş olması, eğitim-öğretim hayatının bitmiş olması anlamına gelmiyor. Peygamber Efendimizin (s.a.v) dediği gibi öğrenmek beşikten mezara kadardır. Dolayısıyla bir ömür öğrenmek, kendimizi geliştirmek, yenilemek ve üretmek durumundayız. Sizler bundan sonraki süreçte, burada aldıklarınızın üzerine sürekli bir şeyleri ilave ederek bu hayat yolculuğunda yılmadan, azimle, usanmadan mücadele etmek durumundasınız. Bu bakımdan sizlerin bu yolculukta muvaffak olacağınıza inancımız tam. Sizlerin üzerinde ikinci derecede hak ve emek sahibi olan değerli öğretim üyesi arkadaşlarımı da tebrik ediyorum, kutluyorum. Onlar hiçbir fedakârlıktan kaçınmadılar. Sizin için dertlendiler, kaygılandılar, sizin için gecelerini gündüzlerine kattılar. 
Sevgili genç arkadaşlarım mezuniyetinizle birlikte bizi unutmayacağınızı biliyoruz. Bir üniversiteyi marka haline getiren, değer haline getiren onun altyapısıdır, eğitim-öğretim kadrosudur ve en önemlisi de her zaman üniversitesinin, mezun olduğu kurumun gönüllü elçisi olan, onu unutmayan, onun hakkında her yerde ve her ortamda olumlu konuşan, değerlendirmeler yapan siz değerli arkadaşlarımızsınız. Biz sizleri unutmayacağız. Eminim ki sizler de Manisa Celal Bayar Üniversitesini ve Mühendislik Fakültesini unutmayacaksınız. 
Sizlere hayat yolunda sağlıklar, mutluluklar, başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun, bahtınız açık olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum" dedi.
Rektörümüz Prof.Dr.A. Kemal Çelebi, Mühendislik Fakültesi birincisi Gıda Mühendisi Özge Güleryüz, fakülte İkincisi Endüstri Mühendisi Halime Söyler ve fakülte üçüncüsü Makine Mühendisi Tolgahan Emir'e mezuniyet belgelerini ve hediyelerini verdi. 
Ardından Mühendislik Fakültesinden birincilikle mezun olan Gıda Mühendisi Özge Güleryüz tüm öğrenciler adına yaptığı konuşmada, kendilerine analitik düşünme yeteneği kazandıran ve araştırmacı ruhunu geliştiren tüm hocalarına teşekkür ederek, aldığı eğitim sayesinde tek bir doğrunun olmadığını ve mühendis bakış açısıyla sorunlara yaklaşarak çözüm üretmeyi öğrendiğini belirtti. Hayatın her aşamasında kendisine destek olan ailesine de teşekkür ederek, mezun olduğu bölümde okumaktan gurur duyduğunu ifade etti. Özge Güleryüz konuşmasının ardından, fakülte ikincisi Endüstri Mühendisi Halime Söyler ve fakülte üçüncüsü Makine Mühendisi Tolgahan Emir ile birlikte mezuniyet kütüğüne ismini çaktı. 
Ardından İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği Bölümlerini başarı ile tamamlayan tüm öğrencilere başarı belgeleri verildi. 
Tören, tüm mezunların Mühendislik Yemini'ni hep bir ağızdan söylemeleri ve kep atma ile sona erdi.
 
 
 

 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  1229