MCBÜ Türkçe Yaz Okulu başarıyla tamamlandı
  |   |

16 Temmuz-6 Ağustos 2018 tarihleri arasında Yunus Emre Enstitüsü ve MCBÜ Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Dil-Mer) iş birliği ile Üniversitemizde düzenlenen ve 20 ülkeden 21 yabancı katılımcı ile gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu sona erdi. 
Katılımcılar; hem Türkçe öğrenmek hem de Türk kültürünü tanımak için muazzam bir fırsat olan Türkçe Yaz Okulunda sabahtan öğlene kadar Türkçe dersi gördükten sonra Manisa ve civar şehirlerde bulunan tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etme olanağı buldular. 
Açılışı Manisa Giritligil Otelde yapılan yaz okulunda öncelikli olarak; Türkiye, Manisa ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Programın birinci günü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'yi makamında ziyaret eden katılımcılar, Rektörümüzün Dumanlıdağ Restoranda vermiş olduğu yemek ve sonrasında katılımcılara verdiği hediyelerle Türk misafirperverliğini ilk günden deneyimlediler. 
Programın ikinci gününde, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer tarafından kabul edildiler. 
Üç hafta süren program boyunca her hafta Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Spor Salonunda spor yapıp yüzme imkânı bulan katılımcılar, Çarşamba akşamları da Şehit Prof. Yerleşkesi Alışveriş Merkezinde bulunan restoranlarda Türk mutfağı ile tanıştı. İlk hafta salça yapıp sebze kuruttuktan sonra ikinci hafta mantı açmayı, üçüncü hafta ise sarma ve dolma yapmayı öğrendiler. Etkinlik süresince Manisa kebabından şambaliye, karadut şerbetinden boyoz ve kumruya kadar çeşitli yöresel lezzetleri de tattılar. 
Mesir macunu imalat atölyesini ziyaret eden katılımcılar, hem mesir macununun tarihçesi hakkında bilgi edindi, hem de nasıl üretildiğini kendi gözleriyle görüp yapımına yardımcı oldular. Yağcılar köyünde köy sakinleri ile bir araya geldiler.
Türkçe Yaz Okulu katılımcıları, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesindeki 15 Temmuz Hatıra Ormanına ağaç dikti. Her bir ağaca katılımcıların isimleri ve ülkelerini belirten plakalar asıldı. Böylece Üniversitemizde hem kalıcı bir iz bırakmış, hem de güzel bir sosyal sorumluluk örneği göstermiş oldular. 
Türk müziği ile tanıştırılan konuklar, ney ve Türk müziğinde kullanılan vurmalı çalgılar hakkında bilgilendirildi ve ney dinletisinin ardından düzenlenen ritm atölyesinde bu enstrümanları kullanma fırsatı buldular. Ayrıca geleneksel bağlama yapım atölyesini de ziyaret ederek; bağlamanın üretimine tanık oldular.
Program boyunca Tıp Tarihi Müzesi, Sultan Camii, Hatuniye Camii, Manisa Mevlevihanesi, Niobe, Sart Harabeleri, Kula Jeoparkı, Manisa Kentparkı, Vestel, Spil Dağı, Kırkağaç ile Menemen çömlek atölyeleri, İzmir Kemeraltı ve Kordon, Nazar Köy, Kımız Çiftliği, Foça ve Bergama'ya da geziler düzenlendi. 
Emekli öğretim görevlisi Veysi Dörtbudak'tan geleneksel Ebru sanatı hakkında bilgi alıp kendi ebru çalışmalarını yapan katılımcılar, ayrıca takı tasarımı atölye çalışması ile birbirinden renkli takılar tasarladılar.
Katılımcılar ayrıca Rektörlük Konukevi bahçesinde leblebi tozu ve gazoz eşliğinde Türk filmi seyrederek nostaljik bir açık hava sineması keyfi yaşadı. 
Programın son haftasında hem bilgilerini sınamak hem de eğlenmek amacıyla "Ben Bilirim" adıyla bir bilgi yarışması düzenlendi. Gezdikleri gördükleri yerlerden, sınıfta işledikleri konulara kadar geniş bir yelpazede sorulara cevap veren katılımcılar keyifli vakit geçirdiler. 
Yine programın son haftasında katılımcıların kendi kültürlerini tanıttıkları kısa videolar ve kendi ülkelerinin mutfağından örnekler eşliğinde bir "Uluslararası Fuar" düzenlendi. Katılımcıların ülkelerine ait kıyafetlerle katıldıkları gecede Halk Oyunları okutmanı Gül Karagözler Egel yönetimindeki Magnesia Dans Topluluğu dans gösterisi yaptı; tüm katılımcıların da danslara eşlik ettiği fuar, çeşitli kültürlerin kaynaşması için renkli bir vesile oldu. 
Yaz Okulu katılımcıları, 3 Ağustos 2018 tarihinde Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'in ev sahipliğinde ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'nin katılımlarıyla gerçekleşen yemekte sürpriz bir gösteri hazırlayarak, Türk halk danslarından birkaç örnek oynadıktan sonra program süresince öğrendikleri Türkçe şarkıyı hep birlikte seslendirdiler. 
4 Ağustos 2018 tarihinde katılımcılarla değerlendirme toplantısı yapan MCBÜ Dil-Mer Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Betül Bülbül Oğuz, "Yunus Emre Enstitüsünün 8. Kez düzenlediği Türkçe Yaz Okuluna, 2017 yılında MCBÜ Dil-Mer'in açılması ile Üniversitemiz ilk kez dahil oldu. Sizler bu nedenle, Üniversitemizin ilk Türkçe Yaz Okulu katılımcıları olarak hiç unutulmayacaksınız. Kendi ellerinizle ekmiş olduğunuz ve 15 Temmuz Hatıra ormanında yer alan oya ağaçları da bunun en büyük göstergesidir. Yaz Okulu hazırlık sürecini ve programın hayata geçirilmesini elbette ben ve yardımcılarımın tek başına sağlaması mümkün değildi. Burada sizi 21 gün boyunca ağırlamamızda üniversitemizin birçok biriminin emeği bulunmaktadır. Bu noktada merkezimiz adına; yoğun iş tempolarına rağmen programın her türlü detayı ile yakından ilgilenen Rektör Yardımcımız sayın Prof. Dr. Birol Kovancılar'a teşekkür ederiz. Ayrıca Türkçe Yaz Okulu için Üniversitemizin tüm imkânlarını adeta seferber eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'ye de şükranlarımızı sunarız" dedi. 
5 Ağustos 2018 Pazar günü Türkçe Yaz Okulunun bir sonraki ayağı için İstanbul'a yola çıkan katılımcılar; Manisa'dan çok güzel anılar ve dostluklarla ayrıldıklarını, kendilerine gösterilen ihtimam ve ev sahipliği karşısında çok duygulandıklarını, Türk kültürü, tarihi ve dilini öğrenmek adına attıkları bu ilk adımın devamını getirmek istediklerini belirttiler. 
 
 
 
 


 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  416