Spor Bilimleri Fakültesi 23. Dönem Mezuniyet Töreni büyük bir coşkuyla gerçekleşti
  |   |

Spor Bilimleri Fakültesi 23. Dönem Mezuniyet Töreni; Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcımız ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gümüş, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Elvan Sayıt Bilgin, Genel Sekreterimiz Ali Emirosmanoğlu, öğretim elemanları, öğrenciler ve mezunların ailelerinin katılımı ile 20 Haziran 2018 tarihinde Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
Fakülte birincisi Yahya Kulçak ve üçüncü Sercan Özyılmaz öğrenciler adına yaptıkları konuşmalarında; geçmişten günümüze çok değerli spor insanları, antrenörler, spor yöneticileri, beden eğitimi öğretmenleri ve rekreasyon uzmanları yetiştirmiş, Türkiye'nin en köklü ve başarılı spor fakültelerinden biri olan Spor Bilimleri Fakültemizden mezun olmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, "Sevgili arkadaşlar, yarın bundan sonraki hayatımızın ilk günü. Gayet iyi biliyoruz ki hepimiz, farklı zorluklardan geçerek bugünlere geldik. Okulumuz çatısı altında çalışmayı, kazanmayı ve başarmayı öğrendik. Yaptıklarımızı ve yapabileceklerimizi gördük. Hayata dair amaçlarımızı belirledik. Şimdi planladığımız geleceği hayata geçirme aşamasındayız. Büyük emeklerle elde ettiğimiz bu diploma bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Birçoğumuzun kafasında gelecekle ilgili sorular olabilir. Ama unutmayın ki bu kurumda aldığımız eğitim sonucunda, hepimiz bir gün önemli yerlere geleceğiz. Bu nedenle bundan sonraki yaşamımızda da çalışkan, dürüst ve üretken olalım. Kendimize, arkadaşlarımıza ve ailemize güvenelim. Gelecekten korkmayalım ve zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyelim. Amacımız, ulu önder Atatürk'ün gösterdiği akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda; hoşgörülü, çalışkan, dürüst, insanları seven, kendine güvenen ve ayakları üzerinde durabilen nesiller yetiştirmek olsun. 
Değerli öğretim elemanlarımız;  üniversite hayatımız boyunca, yukarıda belirttiğimiz değerleri bizlere aşıladınız ve emek verdiniz. Bu nedenle sizleri asla unutmayacağız. Bizi bugünlere getirmek için bütün imkânlarını sağlayan değerli varlıklarımız, fedakâr anne ve babalarımız ve sevgili ailelerimiz; sizler bizleri bugünlere getirebilmek için çok emek sarf ettiniz. Ama görüyorsunuz ki emeklerinizle filizlenen tohumlar, meyvelerini bugün vermeye başladı. Artık hepimiz birer beden eğitimi ve spor öğretmeni, spor yöneticisi, antrenör ve rekreasyon uzamanı olarak ülkemize hizmet edeceğiz. Bizlere güvenin ve inanın. Emeklerinizi asla boşa çıkarmayacağız" dediler.
Prof. Dr. Bilal Gümüş, "Öğretim üyelerimiz; klasikleşmiş eski bilginin savunucusu değil, yeniye ayak uyduran, gelen kartopunun altında kalmayan bilim insanları olmak zorundadır."
Rektör Yardımcımız ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gümüş törende yaptığı konuşmada, "Yeni buluşların ve ticarileşen ürünlerin gündelik hayatımıza hükmettiği bir çağda yaşıyoruz. Teknolojik gelişimin bir istila örneği gibi kişinin hayatına şekil verip davranış modellerini şekillendirdiği bir dönemden geçiyoruz. Üzülerek belirteyim ki insani özelliklerimiz bu şekillenmenin altında eziliyor. İnsan, psikolojik ve sosyolojik özellikleriyle bu kuşatmışlığı kırabilecek ve dur diyebilecek yapıdadır. Teknolojinin bu süratli gelişimi, spor bilimlerini de çok yakından ilgilendirmektedir. 2017 Kasımda bir ilk olarak Spor Bilimleri Dünya Kongresini yaptık. Kongre sloganımız 'Dijital Spor'du. 2030-2035 yıllarında spor salonlarında robot futbolcular görürseniz şaşırmayın. Şubat 2018'de Güney Kore'de yapılan kış olimpiyatlarında 50'den fazla robot hizmet sektörü olarak görev yaptı. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında olimpiyat köyünün içinde robot köyü planlandı ve yapılmakta. 2018 Dünya Futbol Müsabakalarında video hakem uygulaması yapılıyor. Her türlü sporu yapabilen, insan kas anatomisinin bire bir özelliklerine sahip, terleyen robotlar çok yakında atletizm pistlerinde yer alacak. Üç boyutlu görme özelliğine sahip hakem robotlar karşılaşmalarda yer alacaklar. Yeni sporcu kıyafetleri imal ediliyor. Hisli giysi adı verilen ve sporcunun hangi kasının ne kadar yorulduğunu ve ter üzerinden sporcunun müsabakadaki dayanıklılığını ölçen, teknik heyete kablosuz olarak bir ekran üzerinden bilgi aktaran teknolojiler prototip olarak üretildi. 
Çağın sporcu ve spor adamları, bu teknoloji ile donatılarak bu dünyada kendine yer bulabilecek. Spor Bilimleri Fakülteleri hali hazırdaki eğitim sistemlerini gözden geçirmeli. Her sporcunun biraz mühendis, biraz yazılım teknolojisi uzmanı, biraz sağlık elemanı olarak yetişmesi gerekecek. Öğretim üyelerimiz klasikleşmiş eski bilginin savunucusu değil; yeniye ayak uyduran, gelen kartopunun altında kalmayan bilim insanları olmak zorunda. Fakültemizin, etik kurallara uyularak yapılacak inovatif araştırmalar ve bilime yapılan katkılarla, geçmişteki başarısından daha ziyade geleceği şekillendirmekle övünen bir bilim yuvası haline geleceği inancındayım.
Değerli öğretim üyelerimiz, vermiş olduğunuz emeklerle daha iyi olacağımız için sizlere de minnetlerimi sunarım. Sevgili mezunlarımız, başarılarınız daim olsun. Fakültenizi unutmayın ve bilimsel arenalarda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olmakla övünün. Ülkemizin milli ve manevi değerlerine sahip çıkın.
Yukarıda da belirttiğim gibi gelecek on yılda bu fakültenin reorganizasyonuyla ilgili olarak bir hayale ve rüyaya sahibim. Rüyaları gerçekleştirmenin yolu uyanmaktan geçer. Bu yıl fakültemizde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden 66, Spor Yöneticiliği Bölümü'nden 95, Antrenörlük Eğitimi Bölümü'nden 115 ve Rekreasyon Bölümü'nden 89 olmak üzere toplam 365 öğrencimiz mezun oluyor. Dört yıl boyunca öğrencilerimizin bu noktaya gelmelerinde emek veren ve desteklerini esirgemeyen değerli öğretim elemanlarımıza, idari ve teknik personelimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Fakültemizi her zaman destekleyen, daha ileriye gitmemiz için tüm kapılarını açan ve katkı sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'ye ve Üniversitemizin tüm yöneticilerine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Spor Bilimleri Fakültemiz; Türkiye'deki Spor Bilimleri Fakülteleri arasında en kaliteli eğitim-öğretimi veren, yetiştirdiği mezunlarıyla bu alanda söz sahibi olan, geleceğe ait iddiası ve hayalleri olan bir fakültedir."
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Sevgili arkadaşlarım, bugün sizlerin mutluluğuna ortak olmak için bizler hocalarınız olarak, anne babalarınız olarak burada buluştuk. Bu mutluluğu, bu heyecanı, bu coşkuyu renklendiren, ziyadeleştiren tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor; hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi 'Bilim ve İnsan'ı esas alan, simgesi olarak da laleyi tercih eden bir üniversite. Eğitim öğretim faaliyetlerini insan merkezli olarak gerçekleştiriyor. İnsanı esas aldığımızda; aslında insan, sevgiyle birlikte var. Bizim lalemiz; bilgiyi, sevgiyi ve gelişmeyi, geçmişten geleceğe taşımayı simgeliyor. Bu üniversite insana faydalı olan, onun refahını, mutluluğunu ve hukukunu gözeten, insan merkezli, sevgi merkezli bilimi ve eğitim-öğretimi esas alıyor. 
Yaklaşık yarım asrı geçen bir spor eğitim-öğretim merkezi olarak Spor Bilimleri Fakültemiz, bu yerleşkede hizmet vermiş. Dolayısıyla bir eğitim-öğretim kurumunu geleceğe taşıyan; onun birikimi, tarihi hafızası ve kültürüdür. Spor Bilimleri Fakültemiz, 26. yılını idrak ediyor ve üniversitemizden daha köklü bir tarihe sahip. Tabii ki sizin geçmişiniz, birikiminiz, tarihiniz ne kadar eski olursa, faaliyetleriniz o ölçüde kaliteli olur. Manisa Celal Bayar Üniversitesi birikimiyle, öğrenci sayısıyla bölgenin üçüncü büyük üniversitesi olarak yer alsa da bizim amacımız; niceliksel güçten ziyade niteliksel, yani kalite ile ilgili iddiaya sahip olmamızdır. Spor Bilimleri Fakültemiz Türkiye'deki Spor Bilimleri Fakülteleri arasında en kaliteli eğitim-öğretimi veren, yetiştirdiği mezunlarıyla bu alanda söz sahibi olan, geleceğe ait iddiası olan ve hayalleri olan bir fakültedir. 
Genç arkadaşlarım; böyle bir üniversiteden, böyle bir fakülteden mezun olduğunuz için ne kadar gururlansanız, mutlu olsanız azdır. Bizler Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak öğrencilerimizi her bakımdan en iyi şekilde yetiştirmenin, geliştirmenin gayret içindeyiz. Güçlü bir alt yapımız var. Spor Bilimleri Fakültemiz ve üniversite olarak güçlü bir akademik kadromuz var. Aynı zamanda güçlü bir idari kadromuz da var. Bizler başarmak için her şeye sahibiz ve geldiğimiz nokta itibariyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi büyük başarılara imza attı. Biz öğrencilerimizi anne babaların birer emaneti olarak, evlatlarımız gibi gördük. Bu yaklaşımla onlara sahip çıktık. 
Sevgili veliler; bize emanet ettiğiniz evlatlarınızı koruyarak, geliştirerek, bilgi sahibi yaparak, tekrar sizlere ve hayata uğurluyoruz, emanet ediyoruz" diye konuştu. 
Ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi'den alan fakülte birincisi Yahya Kulçak, konuşmasının ardından, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gümüş ile birlikte tüm mezunlar adına rozet çaktı.
1700'ün üzerinde konuğun katıldığı, görkemli şovlara sahne olan törende; Grup Lazuşakları konseri ve MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesi ve MCBÜ İİBF Maliye Bölümü öğrencileri ile MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesi milli sporcuları tarafından hazırlanan dans öğrencileri gerçekleştirildi. Gösterilerin ardından fakülte birincisi Yahya Kulçak, ikinci Emre Gürbüz ve üçüncülüğü paylaşan Sercan Özyılmaz ile Hakan Güler'e mezuniyet belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.
Tören, tüm mezunların fakülte ikincisi Emre Gürbüz eşliğinde meslek andını okumaları ve kep atma ile sona erdi.  
 
 
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  1441