Demirci Yerleşkesinde Mezunlar Kep Fırlattı
  |   |

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ve Demirci Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 26 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı Stadında gerçekleştirilen törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, Demirci Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Taşlı, öğretim üyeleri, mezunların aileleri ile Demircililer katıldı. 
Geleneksel keşkek ikramı ile başlayan törende ilk olarak Eğitim Fakültesinde yeni yapılan 'Muallim Öğrenci Merkezi' açılışı gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi merkezin açılışında yaptığı konuşmada; Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak öğrencisini ve personelini önemseyen, değer veren, onlar için en rahat, en uygun, en güzel ortamları ve koşulları hazırlamaya çalışan bir üniversite olduğumuzun altını çizerek, "Üniversiteler sadece derslikleriyle, laboratuvarlarıyla değil, sportif, kültürel ve diğer sosyal alanlarıyla öğrencilerine yerleşkelerinde en uygun yaşama, eğitim alma imkânını sunarlar. Dolayısıyla üniversite olarak biz geçen süre zarfında okullarımızda, fakültelerimizde ve diğer akademik birimlerimizde sosyal tesislere bağlı kafeteryalarımızı yeniledik, modernize ettik. Burayı sadece kafeterya olarak değil, bir öğrenci merkezi olarak düzenledik. Eğitim Fakültesinin yeni yüzü olan ve öğrencilerimize vakitlerini daha nezih bir ortamda geçirmelerini sağlayacak olan tesisin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.
'Muallim Öğrenci Merkezi' açılış töreninin ardından, geleneksel mezuniyet yürüyüşünün gerçekleştirildiği törende, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Taşlı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Tören protokol konuşmaları ile devam etti. 
Demirci Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Taşlı törende yaptığı konuşmada, "Değerli mezunlarımız, sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.  Bir bitişin değil, birçok başlangıcın yaşandığı gündesiniz. Gerçek hayat mücadeleniz başlıyor. Hayat boyu öğrenme dediğimiz yeni bir sürecin içine giriyorsunuz. Dolayısıyla var olan becerilerinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanma duygu ve düşüncenizi asla kaybetmeyin. Yabancı dil, iletişim, müzakere teknikleri, ikna yöntemleri, sunum yapma teknikleri, halkla ilişkiler ve benzeri pek çok alanda öğrenme fırsatlarından faydalanmayı ihmal etmeyin. Her ne iş yapıyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Faydalı işler yapmak, farkındalık oluşturmak, dürüst ve ahlaklı olmak şiarınız olsun. Allah'ın verdiği aklı, vicdanı, yüreği iyi işler, iyilikler için kullanmayı başaran; kendi kısa vadeli çıkarlarını göz ardı edip, toplum için fark ve fayda üreten bireyler olacağınızdan eminim.
Sevgili Demirci Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Fakültesi mezunlarımız; hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyor, sizleri hayatınızın yeni dönemine tüm mensuplarımızın iyi dilekleriyle ve sevgiyle uğurluyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun, yolunuzu açık olsun" diye konuştu.
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç yaptığı konuşmada ana temanın vefa olduğunu belirterek, "Önceliğiniz; kendinize, arkadaşlarınıza, yol yürüdüğünüz kardeşlerinize, bugünlere gelmenizde vesile olan anne babalarınıza, sizlere emek veren öğretmenlerinize, mesleğinizi icra etmeye fırsat veren sevgili öğrencilerinize ve bir taş olarak değil de bir insan olarak sizleri dünyaya getiren yüce yaratıcıya vefalı olmanız ve vefa duygusunu içinizden kesinlikle kaybetmemenizdir. Bizim milletimizi diğer milletlerden ayıran en önemli özellik; kardeşine, annesine, babasına, şehidine, gazisine, çoluğuna çocuğuna, büyüğüne ve küçüğüne gösterdiği vefadır. Şükürler olsun biz böyle öğretmen adayları yetiştirdik. 
Sevgili öğretmen meslektaşlarım; fikri hür, vicdanı hür, yaşam boyu öğrenme yolunda milli, manevi ve evrensel değerlere sahip çıkan, geleceğin toplumları için azim ve gayret gösteren bireyler olun. Çalışmanın, gayretin, sabretmenin kölesi olmadan, başarının ve mutluluğun efendisi olamazsınız. Bu nokta sizin her zaman düsturunuz olsun" dedi.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi yaptığı konuşmada, Üniversitemizin felsefesini 'Bilim ve İnsan' olarak özetlediklerini, yönetim anlayışını da 'Önce İnsan, Sonra İnsan ve Her Zaman İnsan' ilkesi üzerine kurduklarını ifade etti.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi konuşmasının devamında şunları söyledi: "Ülkemizin en önemli zenginlik kaynağı beşeri sermayesini eğitimcilerimiz işliyorlar, zenginleştiriyorlar. Karakter sahibi, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, kişisel mutluluğun yanında toplumsal mutluluktan da sorumlu olduğuna inanan, öz güven sahibi nesiller onların ellerinde şekilleniyor. İstiklal ve istikbal mücadelemizi biz bu nesillerle gerçekleştiriyoruz. Bu bakımdan Eğitim Fakültemize ayrı bir nazarla bakıyoruz. Ülkemizin bölgesel ve küresel iddialarını gerçekleştirmesinde ne kadar rol aldığı aşikârdır. Bütün öğrencilerimiz bizim için çok kıymetlidir. Ülkemizin ekonomik bakımdan gelişmesinde, mamur ve küresel hale gelmesinde, maddi sermayesinin iyileşmesinde meslek yüksekokulumuzdan mezun ettiğimiz arkadaşlarımız da bizim için çok önemli ve değerlidir. Akıl ile bilen, kalp ile bulan, ruh ile olan; akıl ile ilim, kalp ile irfan, ruh ile hikmet yolculuğu yapan, ilim ile yorulan, irfan ile yoğrulan, hikmet ile doğrulan nesiller yetiştirip sayılarını artırdıkça ülke olarak bölgesel ve küresel ölçekte iddialarımızı gerçekleştirme fırsatı bulacağımıza inanıyorum. 
Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Bu yeni hayatınızda mesleğinizi icra ederken sadece başarı ve sonuç odaklı değil; insan odaklı olun, sabırlı olun, pozitif olun, nefsinize hâkim olun, kendiniz olun ve en önemlisi insan kalın." 
Sevgili gençler, yıllardır devam ettirdiğiniz eğitim hayatınızın zorlu bir sürecini daha başarıyla tamamladınız. Bugün her biriniz artık kendiniz ve ailelerinizin yanı sıra ülkemize ve dünyaya karşıda sorumlusunuz. Bu sorumluluğun üstesinden gelebilmeniz için öncelikle kendinizi iyi tanıyın, kendinize ve donanımınıza güvenin. Danışmaktan, sormaktan, öğrenmeye devam etmekten asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki gelecek bugünden farklı olacak, dolayısıyla değişime açık olmalısınız. Teknolojiyi hayatı kolaylaştırmak ve değer üretmek için kullanın, onun bağımlısı olmayın. Bu yeni hayatınızda mesleğinizi icra ederken sadece başarı ve sonuç odaklı değil; insan odaklı olun, sabırlı olun, pozitif olun, nefsinize hâkim olun, kendiniz olun ve en önemlisi insan kalın. İnsanın aklı vicdanı ile barışırsa insan insan ile barışır. İnsan insan ile barışırsa; tabiatla, havayla, suyla, bitkiyle, hayvanla, toprakla barışır.  Bu barış mutluluk, başarı ve öz güvenin teminatıdır. Başarının en önemli anahtarı öz güvendir, unutmayın. Öz güvenin anahtarı ise çalışmaktır. İşinizi öyle yapın ki Martin Luther King'in şu sözleri kulaklarınızda hep çınlasın: "Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo'nun resim yaptığı, Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin." İşinizin sevdalısı olun, zor durumlarda da vicdanınız kutup yıldızınız olsun. 
Kıymetli veliler, kokusunu cennetten alan evlatlarınız bir tablo gibi, bir şiir gibi karşınızda. Sizlerin şu anki duygularınız inanıyorum ki hepimizden çok daha farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, yetiştirmek için özenle gayret ettiğiniz evlatlarınızın bu günü sizleri gururlandırıyor. Dürüst, çalışkan, vefalı, gayretli, vatansever ve kendine güvenen gençler yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Yine inanıyorum ki bu pırlanta gibi gençler, meslek ve sosyal hayatlarındaki başarılarıyla hepimizi gururlandırmaya devam edecekler. 
Değerli öğretim elemanlarımız, bu şeref tablosunun en önemli mimarlarından biri de sizlersiniz. Onları bir cevher gibi işleyerek bugüne getirdiniz. Gayretleriniz için başta dekan arkadaşım olmak üzere hepinize şükranlarımı sunuyorum. 
Değerli davetliler, kıymetli Demircililer bu güzel ve anlamlı günde katkılarınızla bizlere güç verdiniz. İstikbalimize olan inancımıza destek verdiniz, gençlerimizin yanında oldunuz. Hepinize şükranlarımı sunuyorum. 
Sevgili gençler, her türlü fedakârlığı üstlenerek, ülkemizin yarınlarını inşa etmede üzerinize düşeni yapacağınıza olan inancımı belirterek; bu vatanı, bu ezanı, bu bayrağı ve bu milleti sizlere emanet ediyoruz. Hepinizi çok seviyoruz, yolunuz ve bahtınız açık olsun, Allah'a emanet olunuz, hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum." 
Tören, Eğitim Fakültesini 1.likle bitiren Kısmet Nur, ikinci Büşra Emül, üçüncü Münire Kobak ile Demirci Meslek Yüksekokulunu 1.likle bitiren İhsan Damar, ikinci Mehmet Kayrakçı, üçüncü Merve Durmuş'a ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin verilmesi ve keplerin coşkuyla havaya fırlatılması ile sona erdi.
 
 
 

Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  718