Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda mezuniyet heyecanı
  |   |

Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 8 Haziran 2017 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Törene Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Gökbunar, öğretim elemanları, mezun öğrenci aileleri ve öğrenciler katıldı. 
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulundan birincilikle mezun olan Seçil Kurnaz, törende tüm öğrenciler adına yaptığı konuşmada öncelikle burada konuşma yapma ayrıcalığını yaşadığı için kendini çok mutlu ve çok şanslı hissettiğini belirterek şunları söyledi: "Başlangıçlar güzel ama vedalar zor olmuştur. Her zaman hüzün kaplar içinizi ayrılıklarda. Zorlu bir yarış sonucunda üniversiteyi kazanırsınız. Dört yıl boyunca aynı zorluklarla, aynı özveriyle çalışırsınız. Ve nihayet mezun olup emeklerinizin karşılığını alma vakti gelmiştir. Bu yüzden ben bugün kendim ve arkadaşlarım adına hüzün dolu bir ayrılık günü değil, aksine her şeyin hayatın başlangıcı olarak kabul ediyor ve hayırlı başlangıçlar temenni ediyorum. Ve buradan bizlerin, başlangıç olarak kabul ettiğimiz yeni hayatımızda mesleğini en iyi şekilde icra eden, ahlaki değerlere saygılı, hakkı gözeten bireyler olarak ülkemize her daim hizmet etmede birer nefer olacağımızı vurgulamak istiyorum. Sizlere buradan sesleniyor olmama vesile olan, bana her zaman güvenen, emeğini her daim üzerimden eksik etmeyen ve bana sürekli inanan aileme ve aslında ne yapsak haklarını asla ödeyemeyeceğimiz tüm ailelere çok teşekkür ediyor ve ellerinden öpüyorum. Yine tüm öğrenci arkadaşlarım ve şahsım adına bugünlere gelmemizde büyük katkıları olan tüm değerli hocalarımıza öncelikle Üniversitemiz yönetimi olmak üzere Yüksekokul yönetimimize teşekkürlerimi arz eder bugün burada olup mutluluğumuzu paylaşan herkese saygılarımızı sunarım."
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Gökbunar, "Biz öğrencilerimizin kollarına üç tane altın bilezik taktık. 1. Lisans Diploması, 2. İntörn Eğitim, 3. Girişimcilik Belgesi. Lisans diplomalarıyla hem özel sektörde hem de kamu sektöründe birçok işyerinin kapılarının anahtarını aldılar."
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Rıza Gökbunar yaptığı konuşmada, "Sevgili mezunlarımız sizler ülkemizin, milletimizin ve geleceğimizin aydınlık yüzüsünüz. Bizler burada sizlerin başarılarını alkışlamak için bulunuyoruz. Sevgili anne babalar, bir altın olarak gönderdiğiniz çocuklarınızı bizler eğiterek birer pırlantaya yükselttik. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Çok değerli öğrencilerimiz, hocanız ve müdürünüz olarak emeklemeye başlamış çocukların heyecanını duyan ve onların sevincini paylaşan babaları gibi bugün sizlerin heyecanını sevincinizi aynı içtenlikle paylaşıyorum.
1999 yılında kurulan yüksekokulumuz ilk mezuniyetini 2004 yılında vermiş ve şu ana kadar 2000'in üzerinde mezun öğrencimiz söz konusu. Ancak bugün mezun edeceğimiz 265 öğrencinin daha önce mezun ettiğimiz 1900 öğrenciden çok farklı yönleri var. 265 öğrencimiz lisans diplomalarının yanında intörn eğitim başarı belgelerini ve girişimcilik belgelerini alarak mezun oluyorlar. Biz ilk kez bu yıl öğrencilerimizi intörn eğitimine gönderdik ve onlara da girişimcilik belgesini verdik. Bu şu anlama geliyor değerli anne ve babalar, biz öğrencilerimizin kollarına üç tane altın bilezik taktık. Lisans diplomalarıyla hem özel sektörde hem de kamu sektöründe birçok iş yerinin kapılarının anahtarını aldılar. İntörn eğitimle 7 yılda almış oldukları teorik bilgileri bir çalışan gibi uygulama fırsatı buldular. Mezun olmadan önce kendilerini bekleyen özellikle özel sektördeki sorunların neler olduğunu öğrendiler. Rekabetin ne demek olduğunu öğrendiler. Ve şu anda birçoğu çalışmaya hazır. Bugün mezun etmiş olduğumuz öğrencilerin yüzde 50'den fazlası istihdam sahibi oldular. Burada bugün yaşadığımız küçük bir anekdotu paylaşmak istiyorum. 2 öğrencimizi intörn eğitime almak için bizzat kendim uğraşmış ve yerleştirmiştim. Dediler ki biz o kadar istediğimiz halde bugün mezuniyet töreninde olamayacağız. Şu anda çalışmış olduğumuz iş yeri bize izin vermiyor. Bizim için en önemli mutluluklardan bir tanesi. Öğrencimiz mezun olmadan iş bulmuş ve iş yeri izin vermiyor. 
Tabii ki bu intörn eğitimi çok kolay olmadı. İntörn eğitimin üniversitemize gelmesini sağlayan, öncülüğünü yapan ve mutlaka yapılmasını isteyen Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi hocamıza hem aileler adına, hem de öğrenciler adına çok teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde sektör uygulamaları ile ilgili olarak tüm sorunların çözümünde yol gösterici olan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Birol Kovancılar hocamıza ayrıca teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize istihdam sağlanmasında bize katkılarını hiç esirgemeyen, kendi çocuklarıymış gibi onlara iş yeri bulan Öğr. Gör. Zeki Diril hocama teşekkür ediyorum. Ayrıca bu süreçte büyük emek sarf eden öğrenci işlerinde görev yapan memur arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. 
Değerli anne babalar, lisans diploması birinci bilezikti, intörn eğitim ikinci bilezikti, üçüncü bilezik de girişimcilik belgesi. Hem Rektörümüzün, hem de Üniversitemizin önem verdiği girişimci ve girişimci olma ruhunu oluşturmak için dört yıl boyunca lisans eğitimlerinde nasıl iyi girişimci olunur anlattık, yollarını gösterdik. Onları girişimcilik kariyerini başarıyla yerine getirmiş mezun öğrencilerimizle bir araya getirdik. Girişimcilerin faaliyetlerini gösteren iş yerlerine, organize sanayi bölgelerine götürdük. Ve girişimcilik belgelerine sahip oldular. Bu almış oldukları belgeleriyle KOSGEB'ten kendilerine hibe kredi ve uzun dönemli düşük faizli kredi alma imkânları oldu. İnşallah bu öğrencilerimiz de mezun ettiğimiz birçok öğrenci gibi başarılı bir girişimci olurlar ve Türk ekonomisine katkıda bulunurlar" dedi.
Konuşmasının sonunda, "Değerli öğrencilerimiz, Hacı Bektaş-ı Veli diyor ki, 'Bir olalım, iri olalım, diri olalım.' Ben de bu sözlere ilave ediyorum, 'Güçlü Türkiye, büyük Türkiye olalım.'" diyen Prof. Dr. Ali Rıza Gökbunar, "Değerli hocalar, değerli anne babalar, değerli öğrencilerim, biliyoruz ki bir olmazsak, iri olmazsak, diri olmazsak aynen dalından kopan yaprağın akıbeti gibi rüzgâr bizim yolumuzu tayin eder. Biz rüzgâra yolumuzu tayin ettirmeyelim, hep bir arada olalım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Allah'a emanet olun diyorum" diye konuştu.
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, "Manisa Celal Bayar Üniversitemiz 25. Yılını kutlayan bir üniversite. Üniversitemiz 25 yıllık süre zarfında çok iyi bir noktaya geldi. Üniversitemiz tanınan, bilinen, tercih edilen, uluslararası alanda da takip edilen bir üniversite. Elbette üniversitemize bu marka değerini kazandıran,  bizim akademik birimlerimiz, fakültelerimiz, yüksekokullarımız, meslek yüksekokullarımız, uygulama ve araştırma merkezlerimiz. İşte üniversitemize değer katan okullarımızdan bir tanesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu" dedi.
Rektör Prof. Dr. A.  Kemal Çelebi, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrenci odaklı bir üniversite. Bizim tüm derdimiz sizlersiniz. Sizleri nasıl her bakımdan en iyi şekilde yetiştiririz, bizim gecemiz,  gündüzümüz hep bu soruya cevap vermekle geçiyor."
Öğrencilerin uzun bir eğitim-öğretim hayatının sonunda lisans diplomasını hak etme noktasına geldiklerini ifade eden Rektör Prof. Çelebi, "Bu büyük bir başarı ve büyük bir mutluluk. Tabii ki bu başarıda öncelikle pay sahibi olanlar anne ve babalarınız. Sizin bu noktaya gelmenizde en büyük emeği olan, fedakârlığı olan ve hakkı olan elbette ebeveynleriniz. Ben değerli anne babaları böyle kıymetli evlatlar yetiştirdikleri için kutluyorum, tebrik ediyorum. Ve elbette sizin üzerinizde yine anne babalarınızdan sonra en büyük emeği, payı olan hocalarınız. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuzun gerçekten çok kalifiye, çok değerli bir akademik kadrosu var, tabii bunu tamamlayan bir de idari personelimiz var. Ben kıymetli hocalarımı emeklerinden, öz verilerinden dolayı canı gönülden kutluyorum, tebrik ediyorum. Sevgili gençler, hocalarınızın sizin üzerinizde çok büyük bir hakkı var, elbette onlarla mezuniyet sonrası helalleşeceksiniz.  Biz üniversite olarak, hocalarınız olarak sizleri en iyi şekilde yetiştirmek, hayata hazırlamak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrenci odaklı bir üniversite. Bizim tüm derdimiz sizlersiniz. Sizleri nasıl her bakımdan en iyi şekilde yetiştiririz, bizim gecemiz,  gündüzümüz hep bu soruya cevap vermekle geçiyor. Zannediyorum sizler de gerçekten iyi bir üniversitede iyi bir yüksekokulda okuduğunuzun farkındasınız. Sevgili arkadaşlar mezuniyetle her şey bitmiş olmuyor. Önünüzde uzun bir gelecek var. İnşallah bu gelecek güzel bir gelecek olacak. Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın, hayat size zaman zaman güçlükler ve engeller çıkaracak. Size düşen yılmadan, bıkmadan, usanmadan ve vazgeçmeden bu zorlukların üstesinden gelmek için mücadele etmek, mücadele etmek, mücadele etmek. Eminim bu şekilde gayret ettiğinizde bunun karşılığını er ya da geç alacaksınız, bunu aklınızda çıkarmayın. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuzdan sizleri özellikle intörn eğitimle birlikte hayata daha hazır hale getirerek mezun ediyoruz. Mezun olduğunuz okul girişimciler yetiştiriyor. Sizler kendinize güvenin, kendi gücünüzün ve potansiyelinizin farkına varın. İnşallah gelecekte her şey sizin için güzel olacak, hepinize sağlıklar diliyorum, başarılar, mutluluklar diliyorum, her şey gönlünüzce olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun, sevgi ve saygılar sunuyorum" diye konuştu. 
Tören, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bankacılık bölümünden birinci olarak mezun olan Seçil Kurnaz, ikinci olarak Uluslararası Ticaret Bölümünden mezun olan Selma Kara, üçüncü olarak Uluslararası Ticaret Bölümünden mezun olan İlknur Okumuş ile Bankacılık Bölümünü üç yılda tamamlayarak mezun olmayı hak eden Elif Şen'e mezuniyet belgesi ve hediyelerinin verilmesinin ardından tüm öğrencilerin mezuniyet belgesini almaları ile birlikte kep atarak mezuniyetlerini kutlaması ile sona erdi. 
 
Haber: Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ||  basin.cbu.edu.tr ||  basin@cbu.edu.tr ||  0236 201 10 70 ||  0236 201 10 71
 Okunma Sayısı:  456