Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile “İhracatın Artırılması Amacıyla Öğrencilerimizden Destek Alınmasına İlişkin Protokol” İmzalandı

İlan Tarihi:19.04.2019 10:15:00
 

Üniversitemiz Rektörlüğü ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası arasında, “İhracatın Artırılması Amacıyla Öğrencilerimizden Destek Alınmasına İlişkin Protokol” İmzalandı. Protokol İmza Töreni, 18 Nisan 2019 tarihinde Üniversitemiz Rektörlüğünde yapıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ile Manisa Ticaret ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz tarafından imzalanan protokol kapsamında, öğrencilerimiz ihracat yapmak isteyen Manisa TSO üyesi işletmelere gönüllü olarak destek sunacaklar. Bunlar; pazara erişim araçları ve yöntemlerinin belirlenmesi, pazarın sosyal ve kültürel özellikleri ile ilgili raporlar yazma, dil desteği, iş geliştirme modellerinin ve planlarının oluşturulması, pazara ait çeşitli analizler yapma, potansiyel alıcılar ile iletişime geçmede dil desteği gibi konular olacak. Bu destekler karşılığında, Manisa TSO işletmeleri de öğrencilerimize ücret ödeyebilecek.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için belirlenen ulusal stratejiler kapsamında, illerin ihracat hacimlerinin ve ihracat yapan işletme sayılarının artırılması amacıyla Ticaret ve Sanayi Odalarında İhracat Destek Ofisleri kuruldu. İhracat destek ofisleri, ihracatı gerçekleştirecek işletmelere ihtiyaç duydukları konularda destek verecek.

Pazarın ekonomik ve finansal yapısı, sosyal ve kültürel özellikleri, pazara erişim araçları ve yöntemleri gibi konularda ihracatçıların ihtiyaç duyduğu destekler oldukça önemlidir. İhracatın yapılacağı ülke vatandaşı olan Manisa Celal Bayar Üniversitemizin uluslararası öğrencileri veya Maliye, İktisat, İşletme ve Uluslararası Ticaret konularında eğitim alan veya ilgi duyan öğrenciler, söz konusu konularda MTSO üyesi işletmelerimize destekler verecekler. Böylece MCBÜ öğrencileri öğrendiklerini uygulama imkânı bulabilecek, işletmeler de kısa zamanda ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşabilecekler” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ise, “İmzalanan protokolün öğrencilerimizin tecrübe kazanması ve kendilerini geliştirmelerine, ihracat yapacak firmaların da onlardan alacakları destek konusunda oldukça verimli sonuçlar doğuracağına gönülden inanıyorum” diyerek, protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

_DSC1168-min _DSC1187-min
_DSC1170-min _DSC1181-min
_DSC1185-min
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 10 71 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr