Mühendislik Fakültesi İş Hayatına 770 Pırıl Pırıl Genç Mühendis Kazandırdı

İlan Tarihi:28.06.2019 11:24:00
Güncelleme Tarihi:28.06.2019 13:26:00
 

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 27 Haziran 2019 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Rekreasyon Alanında yapıldı. Törene Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk ve Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Nevzat Onat ile Dr. Öğr. Üyesi Tülin Çetin, bölüm başkanları, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.

Mühendislik Fakültesini birincilikle bitiren Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Merve Sefer, “Dört yıl önce başladığım ve acısıyla tatlısıyla çalışarak çabalayarak geçirdiğim bu süreci, bugün burada gururla sonlandırıyorum Bizler artık birer geç mühendis olarak, hayata yeni bir başlangıç yapıyoruz. Bu uzun ve emek dolu yolda, dört sene içerisinde bir mühendis gibi düşünmeyi, sorgulamayı ve hayata yılmadan yıkılmadan devam etmeyi öğrendim. Her şey için, ilk olarak başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'e ve ardından üzerimizde emeği bulunan tüm değerli hocalarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sadece bu diplomayı almamda değil, hayatımın her alanında bana yeni görüş açıları sağlayan, beni her koşulda destekleyen ve her zaman yanımda olan, benim için her türlü fedakârlığı yapan ve sorumlu bir birey olarak yetişmemi sağlayan sevgili aileme, kardeşlerime sizlerin huzurunda sonsuz minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Türk, “Mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiği ile ve toplumun ahlâk kuralları ile dürüst çalışacağınızdan ve tüm insanlığa faydalı olacağınızdan hiç şüphe duymuyorum.”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 23. Dönem Mezuniyet Törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Sözlerime başlamadan önce, Üniversitemize uzun yıllar hizmet eden ve kısa bir süre önce vefat eden kıymetli çalışma arkadaşım, meslektaşımız Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü ve İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörü, değerli bilim insanı Prof. Dr. Kenan Yalınız’ı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun, Allah rahmet eylesin.

Bugün mezunlarımızı yeni yaşamlarına uğurlamanın coşkusunu, mutluluğunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Mezunlarımızın değerli aileleri, bizlere duyduğunuz güven ve çocuklarınıza verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz, sizleri içtenlikle kutluyorum. Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz. Çok titiz çalışan idari ve teknik kadronun desteği ile değerli akademik kadromuzun olağanüstü çabaları ile onları şekillendirdik, eğittik, bilgilerle donatarak yarınlara hazırladık. Onlara sizler adına çok teşekkür ediyorum. Evlatlarınız bugün birer mühendis olarak hayatlarının yeni bir dönemine adım atıyorlar. Sizlere çok değerli emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Fakültemizden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve bu aşamaya gelmesinde büyük katkıları olan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’ye ve Üniversitemizin değerli yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Mezuniyet törenimizin hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili öğrencilerimiz ve bugünden itibaren mühendis meslektaşlarımız; Üniversitemizde bilimsel ilkelerin ışığında, uygun fiziksel koşullarla, iyi bir teknolojik altyapı ve kaliteli bir eğitim programının desteği ile güçlü bir akademik kadrodan eğitim aldınız. Böylece analitik düşünebilen, takım ruhuna sahip, sistematik ve planlı çalışabilen, kişiliğine, bilgi ve becerisine güvenen gençler olarak mezun oluyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki sahip olduğunuz bu diplomalar sizlere önemli sorumluluklar yüklüyor. Dijital teknolojilerin ve bilişimin çok önem arz ettiği günümüzde; dünyada, ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek ve yeni bilgiler öğrenmek bu sorumluluklardan birkaçıdır. Ayrıca, çevrenize, yakınlarınıza ve çalışma arkadaşlarınıza iyi ve çalışkan bir insan olmanın gereklerini davranışlarınızla göstermelisiniz. Sadece çalışkan olmak da tek başına yetersiz kalabilir. Sizler kendinize hedefler koyarak geleceğinizi planlayın, ancak hedeflerinizin gerçekçi olmasına dikkat edin. Size ve koşullarınıza, toplumun ihtiyaçlarına uygun hedefler seçin. İşinizi zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak, yaşam felsefenizin bir parçası olsun. Kendinize, arkadaşlarınıza ve ailenize inanın, güvenin. Zorluklarla mücadele edin. Sabırlı ve anlayışlı olun, doğru bildiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Sevgili gençler, eğitiminiz burada sona ermedi. Artık hayat boyu eğitim için hazır olmalısınız. Siz değerli mühendisler bir yandan bilgi öğreteceksiniz, bir yandan da üretilen bilgileri insanlığın kullanması için yeni teknolojiler üreteceksiniz. Bunun için de sürekli öğrenmeye, araştırmaya ve geliştirmeye odaklanmalısınız. Mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiği ile ve toplumun ahlak kuralları ile dürüst çalışacağınızdan ve tüm insanlığa faydalı olacağınızdan hiç şüphe duymuyorum. Hayatınızın en önemli 4 yılını geçirdiğiniz Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesini en iyi şekilde temsil edeceğinize eminim. Çok önemli sanayi kuruluşlarının olduğu ülkemizde, sizler bizim temsilcimiz olacaksınız.  Sizden sonra mezun olacak öğrencilerimize işyeri uygulama eğitimi adını verdiğimiz yeni bir eğitim sistemi uygulanıyor. Bu sistemde öğrencilerimiz, stajyer mühendis olarak 1 yarıyıl, yani 15 hafta sanayi kuruluşlarında çalışıyor. Sizlerden birer Manisa Celal Bayar Üniversitesi mezunu olarak bu sisteme ve üniversite-sanayi işbirliğine büyük katkılar sağlamanızı bekliyorum. Kapımız size her zaman açık olacaktır. Bundan sonraki yaşantınızda hepinize başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun” diye konuştu.

Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, “Ülkesi olmayanın ülküsü olmaz, istiklâli olmayanın istikbâli olmaz.”

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, bölge fakülteleri içerisinde kendini ön plâna çıkarmış bir fakültedir. Hem eğitim-öğretim açısından, hem Tübitak’tan hem de ulusal ve uluslararası fonlardan aldığı desteklerle, yapılan projelerle, alınan patentler ve uluslararası yayınlarla bunu ispat etmiştir. Üniversitemizin her eğitim biriminin olduğu gibi, Mühendislik Fakültemizin de hedefi, nitelikli mezunları yetiştirmektir. Bunu başardığımızı düşünüyorum.

Sevgili veliler; doğduğu günden beri emek verdiğiniz, destek verdiğiniz ve son 4 yılda bize emanet ettiğini evlatlarınız, genç mühendislerimiz başarıyla buradan mezun oluyorlar. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Bu başarılı sonucun ortaya çıkmasında en önemli katkı, şüphesiz öğretim üyesi arkadaşlarımızındır, onları huzurunuzda yürekten kutluyorum Çünkü öğretim üyesi arkadaşlarımız onlara sadece bilgi aktarımı yapmadılar, ilim irfan ve erdemli olmayı öğrettiler. Onları hayata hazırladılar.

Sevgili öğrencilerimiz; diplomalarınızla yeni bir hayata yol alacaksınız ama sizlere şu uyarıda bulunmak istiyorum. Her şey diploma değil. Çünkü artık bugün çıkan bir bilgi, 6 ay sonra eskiyor. Dolayısıyla o diplomaların, belki de üç beş sene kendinizi yenilemediğinizde hiçbir hükmü kalmayacak. Sürekli olarak kendinizi yenilemelisiniz. Bu ülkeye karşı sorumluluklarınızın olduğunu unutmayınız. Çünkü bu ülke hangi şartlarda kuruldu ve hangi cenderelerden geçti, siz genç mühendisler bunun tanığısınız. Dolayısıyla her Türk genci gibi bu ülkenin değerlerine sahip çıkmalısınız. Sizler geçmiş ve gelecek arasında köprüsünüz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz.  Bu ülkeye sahip çıkınız. Ülkesi olmayanın ülküsü olmaz, istiklâli olmayanın istikbâli olmaz.

Genç mühendislerimiz, anne babanıza ve çevrenize karşı sorumluluklarınızı da asla unutmayın. Tüm meslek yaşamınızda anne ve babalarımızın hayır dualarını alın. Sadece başarı odaklı olmayın, insan odaklı olun. Bu yolda iyilikten, doğruluktan, adaletten, insan haklarından ayrılmayın. Yeni hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. Ailenizle birlikte mutlu bir yaşam diliyorum. Yolunuz açık olsun, Allah'a emanet olun” dedi.

Tören, fakülte birincisi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Merve Sefer, ikinci Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Burak Demir ve üçüncü Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Tuğçe Hırka ile bölüm bazında dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunlara mezuniyet belgelerinin verilmesi ve keplerin sevinçle havaya fırlatılması ile sona erdi.

_NKN0642 _NKN0665
_NKN0676 _NKN0742
_NKN0761 _NKN0786 _NKN0791 _NKN0821 _NKN0828 _NKN0833 _NKN0836 _NKN0841 _NKN0846 _NKN0848 _NKN0856 _NKN0871 _NKN0890 _NKN0893 _NKN0910 _NKN0925 _NKN0929 _NKN0944 _NKN0948 _NKN0949 _NKN0966 _NKN0976 _NKN0986 _NKN0995 _NKN1005 _NKN1013 _NKN1022 _NKN1031 _NKN1037 _NKN1040 _NKN1041 _NKN1044 _NKN1046 _NKN1053 _NKN1056 _NKN1071 _NKN1077 _NKN1084 _NKN1097 _NKN1100 _NKN1105 _NKN1114 _NKN1119 _NKN1126
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 14 53 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr