Akhisar Meslek Yüksek Okulu’nda Zeytinciliğin Sorunları Tartışıldı

İlan Tarihi:24.03.2022 16:30:00
Güncelleme Tarihi:24.03.2022 16:33:00
 

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Tütün Eksperliği Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Rana Kibar, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılınç, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Akhisarlı vatandaşlar, üniversite akademik-idari personeli ve öğrencilerinin katılımı ile Akhisar Yerleşkesi Konferans Salonu’nda “Akhisar’da Zeytin ve Zeytincilik Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmalarını Akhisar MYO Müdürü Prof. Dr. Kadir Ay ile MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Akhisar MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Alçıtepe’nin yaptığı panele; Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Alhatoğlu Gıda Ltd Şirketin’den Mustafa Alhat, Ece Zeytincilikten Ayla Yavaş, Şerifoğlu Zeytincilikten Şerif Şerifoğlu, Can Zeytincilikten Burcu Alkın konuşmacı olarak katıldı. Panelde zeytinciliğin sorunları Akhisar özelinde olmak kaydı ile ülkemizde yapılan zeytincilik boyutunda tartışıldı.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat son yıllarda Akhisar’da zeytinde en yüksek kaliteye ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, üniversite-sektör arasındaki iş birliğinin kuvvetlenmesini beklediklerini ifade ederken Şerifoğlu Zeytincilikten Şerif Şerifoğlu ise yıllarca tütünün başkenti olan Akhisar’ın zeytine doğru dönüşme sürecini anlatarak teknolojinin ilerlemesi ile zeytinyağı kalitesinin arttığını belirterek butik zeytincilikteki sorunlardan bahsetti.

Ece Zeytincilikten Ayla Yavaş, zeytinde fidan aşamasından hasada kadar karşılaşılan sorunlar ve sofralık zeytindeki kalite sorunlarını açıklayarak çözüm önerileri sundu.

Can Zeytincilikten Burcu Alkın, tarladan sofraya gelene kadar zeytinin mümkün olduğunca doğal kalmasının önemi, çiftçinin bilinçlendirilmesi ve zeytincilik konusundaki eğitimin gerekliliğini ifade etti.

Son panelist Alhatoğlu Gıda Ltd. şirketinden Mustafa Alhat ise tarımda sulama problemine dikkat çekerek, üretim teknikleri, taklit, tağşiş gibi zeytinciliğin birçok sorununa değindi. Ayrıca Akhisar Ticaret Borsası tarım ürünleri lisanslı depoculuk A.Ş. için onay aldıkları müjdesini paylaşarak “Bu sayede üreticiden tüketiciye zeytinyağı tedarik zinciri güvende olacaktır” açıklamalarını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmak üzere bir rapor şeklinde sunulmasına karar verilen Panel sonrasında, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Programı öğrencileri tarafından, Dr. Öğretim Üyesi Özlem Gürbüz Kılıç danışmanlığında hazırlanan, Domat, kırma, siyah, pancarlı, kırmızı biberli, acı biberli, limonlu, portakallı, bademli, havuçlu, soğanlı sofralık zeytinler konuklara ikram edildi. Özellikle soğanlı zeytin konuklar tarafından ilgiyle tadıldı. Zeytincilik sektöründe önde gelen isimlerin arasında olan panelistlerden tam not aldı.


728 görüldü.    0 Paylaşıldı
_DSC2679 _DSC2674 _DSC2631 _DSC2755 _DSC2727 _DSC2682 _DSC2697 _DSC2636 _DSC2712 _DSC2798 _DSC2643 _DSC2806 _DSC2666 _DSC2819 _DSC2835 _DSC2837 _DSC2841 _DSC2862
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 14 53 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr
728