Rektör - Prof. Dr. Ahmet ATAÇ
 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet ATAÇ'ın Özgeçmişi

25 Ağustos 1971 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Ahmet ATAÇ, 1993 yılında Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümünde lisans eğitimini ve aynı üniversitede 1996 yılında Fizik alanında yüksek lisansını tamamladı. 1994-1999 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1999-2002 yılları arasında Gazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan ATAÇ, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Fizik/Atom Molekül Fiziği alanında Doktor unvanını aldı. 2002-2009 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde Yardımcı Doçent, 2009-2015 yıları arasında Doçent ve 2015 sonrası Profesör olarak Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde akademik hayatına devam etmektedir. Ayrıca, Manisa Celal Bayar Üniversitesi “Eğitim Fakültesi Dekanlığı, Gördes MYO Müdürlüğü, Manisa MYO Müdürlüğü, Üniversite Senato Üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Fen-Edebiyat Fakültesi Uzlaştırma Kurulu Üyeliği, Manisa CBÜ Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Fizik Bölüm Başkanlığı” ve son olarak “UAK dönem Başkanlığı” gibi önemli mevkilerde sorumluluklar üstlenerek bir yönetişim lideri olarak görevini yerine getirmiştir.

“TÜBİTAK 4004, 4005, 4006 ve 4007” kodlu Bilim Toplum Projelerinde Danışma ve Değerlendirme Kurulu Üyeliği görevini ve çeşitli illerde söz konusu projelerle ilgili olarak bilgilendirme konferanslarını halen yürüten Ahmet ATAÇ, “TÜBİTAK” projelerinde iç ve dış panelist ve “MEB Talim Terbiye Kurulu” bünyesinde ders kitabı incelemelerinde Ortaöğretim Fizik Ders Kitapları Değerlendirme Panelisti olarak ayrıca görevler almaktadır.

Ulusal düzeyde desteklenen 20 projede yürütücü, danışman ve araştırmacı olarak görev yapan ATAÇ, bugüne kadar 7 yüksek lisans ve 4 doktora tezi olmak üzere toplam 11 lisansüstü tez çalışmasını yönetti. 52’si SCI de taranan dergilerde olmak üzere toplam 159 tane akademik çalışması bulunan Ahmet ATAÇ’ın uluslararası hakemli dergilerde editörlük ve çok sayıda hakemlikleri de vardır. Ayrıca H-index 20 olan, ATAÇ, SCI tarafından taranan uluslararası hakemli dergilerde 1000’in üzerinde atıf almıştır. Bunun yanında, TÜBİTAK tarafından verilen 9 tane “Yayın Teşvik Ödülü”, MCBÜ bünyesinde 3 tane “Yayın Performans Ödülü”, 1 tane “Bilimsel Dergi Yayıncılık Ödülü” ve “Sosyal Sorumluluk Proje Ödülü” de bulunmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen ATAÇ, evli ve 2 çocuk babasıdır. 2015 yılından itibaren Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesin Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, 27 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanmış ve halen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir.

 


Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet ATAÇ'ın Akademik CV'si için tıklayınız

Fotoğrafı indirmek için tıklayınız.

© Copyright MCBÜ Bilgi İşlem Daire Bşk.   ||   Web Sitesi Kullanım Politikası