Kadına Şiddete Hayır

İlan Tarihi:15.11.2019 09:56:00
Güncelleme Tarihi:15.11.2019 09:59:00
 

‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ konulu panel düzenlendi

Üniversitemizde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Manisa İl Müdürlüğü ve Üniversitemiz Kadın ve Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliği ile 14 Kasım 2019 tarihinde, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ konulu panel düzenlendi.

Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Alptekin, aynı fakülteden Psikoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Osman İyilikci, Manisa Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü İlknur Yüksel, Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezinden Av. Nezahat Bölge Atak’ın panalist olarak katıldığı program, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İpek Özunan, akademik ve idari personel, davetliler ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Kaylı’nın yaptığı panelde Doç. Dr. Duygu Alptekin, şiddeti toplumsal bir problem olarak görmek gerektiğini ifade ederek; şiddetin bir güç hiyerarşisinden kaynaklandığını, psikolojik, ekonomik hatta dijital olarak gerçekleştiğini, sosyal olarak öğrenilen bir şey olduğunu, artarak devam ettiğini ama şiddetin hiçbir bahanesinin olmadığını söyledi.

‘Psikolojik Yönden Şiddet’ konusunda bilgi aktaran Dr. Öğr. Üyesi Osman İyilikci, kadına yönelik şiddettin önlenmesine yönelik stratejilerin geliştirilebilmesi için aslında kadına yönelik şiddetin altında neler yatıyor bunun çok iyi analiz edilmesi, bunu analiz edebilmek için de daha genel anlamıyla insandaki şiddet eğilimini artıran faktörleri incelemek gerektiğini belirtti. Analiz edilebildiği şekilde psikolojik açıdan şiddetin önüne geçmek nasıl mümkün olur bu konuda birkaç başlığa değinen Dr. İyilikci, çocuk gelişimi süreci içerisinde çocuğun taklit yoluyla şiddeti öğrenmesi, çocuğun sağlıklı psikososyal gelişimi, çocukluk çağında eğitim ve yetişkinler açısından sosyal boyutu hakkında değerlendirmeler yaptı.

ŞÖNİM Müdürü İlknur Yüksel, merkezin yaptığı çalışmalar ve kadın konukevi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şiddeti önlemek için şiddete karşı sessiz kalmamamız gerektiğinin altını çizen Av. Nezahat Bölge Atak, kadına yönelik şiddet ve kadın hakları hakkında detaylı bilgi verdiği konuşmasında, “Kadına yönelik şiddet suçtur, haklarımızı bilmek şiddeti ortadan kaldırmanın ilk adımıdır” dedi.

 

 

 

1 2 3 4
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 14 53 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr