Rektör Ataç’a, MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu’ndan TÜBİTAK-2242 Birincilik Ödülü Ziyareti

İlan Tarihi:12.10.2020 13:56:00
Güncelleme Tarihi:12.10.2020 13:57:00
 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, TÜBİTAK-2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları, Makina İmalat ve Otomotiv Kategorisi Türkiye birinciliği ödülünü alan MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü öğrencisi Ziya Yıldız ile Proje danışmanı MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Paralı ve MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ersin Aslan’ı makamında ağırlayarak tebrik etti.

Proje hakkında kapsamlı bilgi veren Paralı; “TÜBİTAK-2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları finalinde birincilik ödülünü kazanan projede elde edilen çok fonksiyonlu üretim platformu ile; hava-su filtreleri, membranlar, yara sargı bezleri, biyo-iskeleler, tıbbi implantlar, yapay deri ve kan damar üretimleri, ameliyat ipliği, DNA fonksiyonel çipler, elektronik alan etkili transistörler, piezoelektrik-gaz-optik-dokunmatik sensörler, polimer tabanlı bataryalar, mikro robotlar, sadece hedeflenen bölgeye ilaç gönderimi, kök hücre entegre edilebilir doku kültürü ve yapay canlı organ üretimleri gibi hibrit tabanlı araştırmaları kapsayan disiplinler arası çalışmaların önü açılmıştır. Özellikle üretilen hibrit dokulara yüksek gerilim desteği ile elektriksel özellikler kazandırılarak, sadece kayıp dokuların onarılması değil, aynı zamanda ilgili dokulardan kinetik hareketlere göre elektrik enerjisi elde edilebilmesi de sağlanmıştır.” İfadelerine yer vererek “Ayrıca ürünümüz ile ilgili olarak, üniversitemiz üzerinden Türk Patent Kurumuna başvuruda bulunduk. Bizden desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ahmet Ataç olmak üzere tüm üniversite çalışanlarına teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

Ziyaretin sonunda Rektör Ataç, projesi ile birincilik ödülü alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü öğrencisi Ziya Yıldız’a hediyesini vererek, "İnandıktan, çalıştıktan sonra başarının gelmemesi mümkün değil. Bu tür çalışmaları her zaman destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz.  Başarıda emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

 


314 görüldü.    0 Paylaşıldı
_DSC4836 _DSC4839
Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü - Telefon: 0236 201 10 70 - Faks: 0236 201 14 53 - E-Posta : basin@cbu.edu.tr - Web: basin.cbu.edu.tr
314