Rektörden Mesaj

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Sevgili Öğrenciler,

"Bilim ve İnsan" anlayışıyla hareket eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 1992 yılında, ülkemizin kadim şehirlerinden biri olan Manisa'da kurulmuştur. 14 fakülte, 3 yüksekokul, 3 enstitü, 15 meslek yüksekokulu, 28 araştırma ve uygulama merkezi ve 600 yataklı hastanesiyle eğitim, öğretim, araştırma ve tedavi hizmetlerini sürdürmektedir.

İleri ve yüksek teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği; sosyal, siyasal, ekonomik ve çevre sorunlarının da o oranda arttığı bir çağda yaşıyoruz. Mevcut bilgi ve teknoloji çok kısa sürede katlanarak artıyor ve gelişiyor. Üniversitelerimizin bu hızlı akışa uyum sağlaması şarttır. Bu hızlı akışın nabzını tutacak öngörümüz olmazsa, takip edilen bir üniversite konumuna yükselemeyiz. Ülkelerin kaderini takip edenler değil, takip edilenler değiştirebilir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, eğitimde kaliteye önem veren yeniliklere açık bir üniversitedir. Farklı düşünce, inanç ve hayat biçimlerinin birlikte yaşadığı hoşgörü ortamında, gelişerek değişme ve değişerek gelişmeyi ilke edinmiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde öncelikle tercih ve takip edilme ve hayata değer katma gayesindedir. Uluslararası anlaşmalar ve değişim programlarıyla öğrenci ve akademik personelinin niteliğini artırma çabasındadır. Fen bilimleri yanında, sosyal bilimler alanında da ödüller vererek akademisyenlerimiz teşvik edilmekte, akreditasyona önem vererek de kalite standardı oluşturmaktayız.

“Uzaktan Eğitim Merkezi”miz ile teknolojinin sunduğu imkânları değerlendirip, yüksek öğretimi yaşam boyu eğitimin bir parçası haline getirirken “Sürekli Eğitim Merkezi”miz ile de şehir, sanayi ve diğer kamu kurumları ile hizmet alışverişini gerçekleştiriyoruz. İnşaatı devam eden teknopark bittiğinde bu etkileşim ivme kazanacaktır.

Tıp Fakültesi ve Hafsa Sultan Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile öncelikle nitelikli hekimler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sağlık hizmetlerinin niteliğini artırarak da bölgenin seçkin bir hastanesi olma yolunda çaba sarfediyoruz.

“Sağlıklı Yaşam Merkezi”mize, açık ve kapalı havuzumuza, spor tesislerimize, alış veriş merkezimize ve diğer sosyal işletmelerimize yenilerini ekleyip, niteliksel olarak da geliştirerek yolumuza devam edeceğiz.

Üniversitemiz, “Engelsiz Bir Üniversite” olma hedefiyle kurulan Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi aracılığıyla engellilere yönelik olarak bir çok çalışma gerçekleştirmekte; bu çalışmalarla, tüm üniversiteler içinde örnek teşkil etmektedir.

Bütün gayretimiz öğrencilerimizin rahat ve huzurlu bir ortamda eğitim öğretim görmeleri içindir. Öğrenci konseyi ve öğrenci kulüpleri vasıtasıyla öğrencilerimizi işin içine katarak sosyal sorumluluk projeleri, kültür, sanat, spor vb. etkinlikler ile de kendilerini ifade etmelerini sağlayacak ortamı hazırlıyoruz. Bunun yanında özgür, analitik ve eleştirel düşünebilen bireyler olmalarına katkıda bulunmak istiyoruz.

Hep birlikte daha özgürlükçü, yenilikçi, girişimci bir üniversite için, siz sevgili gençleri bilgiyle tecrübenin buluştuğu Manisa Celal Bayar Üniversitesi ailesine davet ediyorum. Sizleri aramızda görmek bizi mutlu edecektir.

 

Sevgilerimle…

 

Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ
Rektör